Jak uzyskać korzystny kredyt hipoteczny

5 rzeczy, których nie rób przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego

zasady zaciągania kredytu/zdolność kredytowa

kredyt hipoteczny 5 rzeczy

Jeżeli poważnie myślimy o kredycie hipotecznym, to dobrze jest wiedzieć, że nasze niektóre decyzje mogą bardzo utrudnić przyznanie kredytu. Zdaję sobie sprawę, że nie na wszystko mamy wpływ. Jednak z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że duża część kredytobiorców spokojnie mogłaby podjąć życiowe decyzje później, już po przyznaniu kredytu. Gdyby tylko wcześniej wiedzieli że…

Zmiana pracy

Ten punkt powinien wydawać się oczywisty, ale wcale tak nie jest, a przynajmniej nie dla wszystkich. Widziałem sporo sytuacji, w których osoby zainteresowane kredytem hipotecznym musiały niestety odwlec w czasie złożenie wniosku o kredyt. Wydawać by się mogło, że zmieniam pracę na lepszą, za większą pensję (dzięki temu mam większą zdolność kredytową) to nie będzie problemu z kredytem. Problemu z kredytem nie będzie, ale jeżeli nagli nas czas to niestety problem się pojawi.

W większości banków tuż po zmianie pracy będziemy musieli z kredytem poczekać chwilę. Ta chwila to około 3 miesiące. Piszę „około”, ponieważ w różnych bankach wygląda to różnie.  W ING na przykład po wpłynięciu pierwszej pensji, czyli miesiąc. Ale w innych bankach bezpiecznie jest zawnioskować o kredyt, jak wpłyną 2-3 pensje. Teoretycznie procedury bankowe dopuszczają sytuację, że dziś podpisujecie umowę o pracę z nowym pracodawcą, a jutro idziecie po kredyt hipoteczny. Ale ja na blogu nie chcę pisać o teoretycznych możliwościach. Gdybym chciał pisać o teorii to zająłbym się fizyką kwantową 😉 Piszę Wam o tym, jak jest faktycznie. Czego sam doświadczyłem, z czym się na co dzień spotykam. Procedury bankowe to jedno, a rzeczywistość często wygląda trochę inaczej.

Przejście na działalność gospodarczą

To sytuacja jeszcze gorsza niż zmiana pracodawcy. W mojej opinii jedna z najgorszych. Ta „chwila”, kiedy będziecie musieli poczekać z ubieganiem się o kredyt hipoteczny to już nie, 2-3 miesiące a 12 miesięcy!!! Tak. Większość banków zaakceptuje dochody uzyskiwane z tyt. prowadzenia działalności gospodarczej pod warunkiem, że firma jest prowadzona od minimum roku. Są banki, które wymagają nawet dłuższego okresu – 2 lat prowadzenia działalności gospodarczej. Ale, jak napisałem powyżej, większość banków zaakceptuje 12 miesięczny okres prowadzenia działalności gospodarczej.

Zaciągnięcie innego kredytu

Czasami zdarza się, że zanim zdecydujemy się na kredyt hipoteczny to „po drodze” przytrafi się jakaś karta kredytowa, kredyt ratalny – albo – co się częściej zdarza, kredyt gotówkowy na wkład własny. Jeżeli macie wysokie dochody to oczywiście nie ma z tym problemu. Możecie mieć kilka kredytów. Jeżeli w dalszym ciągu posiadacie tzw. zdolność kredytową to bank udzieli Wam kolejnego, hipotecznego. Moje doświadczenie mówi mi jednak, że często inny kredyt, karta kredytowa czy przyznany limit w koncie przeszkadza w uzyskaniu kredytu hipotecznego. O ile obniża się zdolność kredytowa, jeżeli zaciągniecie inny kredyt? Kilka przykładów poniżej.

Bank Pekao, 1 osoba mieszkająca w dużym mieście, umowa o pracę, dochód 3.000 zł netto, kredyt hipoteczny na 30 lat

Zdolność kredytowa
bez zobowiązań 307.000
kredyt z ratą 100 zł 290.400
kredyt z ratą 300 zł 257.100
karta kredytowa z limitem 5.000 285.000
kredyt z ratą 500 zł + debet w koncie 10.000 179.600

 

Bank PKO BP, małżeństwo z 1 dzieckiem, umowa o pracę, dochód wspólny gospodarstwa domowego 6.000 zł netto, kredyt hipoteczny na 30 lat

Zdolność kredytowa
bez zobowiązań 456.700
kredyt z ratą 100 zł 442.600
kredyt z ratą 300 zł 414.400
karta kredytowa z limitem 5.000 438.400
kredyt z ratą 500 zł + debet w koncie 10.000 349.500

 

Tak więc, jeżeli Wasza zdolność kredytowa jest na przysłowiowym „styku” to nawet mały kredycik, czy karta kredytowa może utrudnić zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

Pójście na zwolnienie lekarskie

Na bankowych drukach zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach jest pozycja często zatytułowana: „Pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim   TAK  NIE”

Zaznaczenie przez pracodawcę okienka TAK w części banków praktycznie dyskwalifikuje Was przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny. Pomimo, że na zwolnieniu lekarskim otrzymujecie wynagrodzenie to niektóre banki baaaaardzo opornie do tego podchodzą (czytaj: nie zaakceptują Waszego dochodu). Z kolei w innych bankach analityk kredytowy na pewno będzie „drążył” temat. Mogą być wymagane dodatkowe dokumenty, np. z ZUSu. Poza tym na chorobowym pensja jest mniejsza, co też może wpłynąć na zdolność kredytową.

Uczulam Was przed takimi sytuacjami przede wszystkim z jednego powodu. O ile macie mocny katar i po paru dniach wrócicie do pracy, zwolnienie lekarskie nie stanowi problemu. Po prostu wracacie do pracy, prosicie księgową czy kadrową o wypełnienie zaświadczenia o zarobkach i staracie się o kredyt. Gorzej jest w sytuacji, kiedy zwolnienie lekarskie trwa dłużej, a o kredyt hipoteczny chcecie starać się już teraz. Zdaję sobie sprawę, że choroba nie wybiera… i życzę Wam zdrówka, zdrówka i jeszcze raz zdrówka… Ale często dłuższe zwolnienia lekarskie są związane z okresem ciąży i czasami jest możliwość ubiegania się o kredyt hipoteczny, zanim kobieta pójdzie na zwolnienie.

Wygenerowanie dużych kosztów w firmie

Zawsze powtarzam, że podatki idą w parze z kredytami :). Albo płacimy podatki (płacimy, bo wykazujemy dochody) i mamy kredyt hipoteczny przyznany, albo generujemy koszty w firmie i nie mamy zdolności kredytowej. Czasami przedsiębiorca wykazuje naprawdę duże dochody, ale w momencie ubiegania się o kredyt hipoteczny nagle jest problem. Podam Wam przykładową sytuację.

PIT a kredyt hipoteczny

Firma handlowa co jakiś czas kupuje towar, bardzo dużo towaru, który po kilku miesiącach sprzedaje i zarabia naprawdę fajne pieniądze. Załóżmy że w PIT za ubiegły rok był dochód 150.000 tysięcy złotych, miesiąc temu od początku roku dochód narastająco wynosił 100.000. Ale akurat tuż przed złożeniem wniosku kredytowego firma kupiła towar za 200.000 i nagle pojawia się strata. Minus 100.000 złotych. Miesiąc temu bank przyjąłby nasz uśredniony dochód ponad 11.000 złotych miesięcznie. Po zakupie towaru dochód wyniesie niecałe 2.300 złotych.

11.000 zł a 2.300 zł – czujecie różnicę? Zdolność kredytowa na 700-800 tysięcy lub praktycznie zerowa – widzicie różnicę? Nie będę już nawet wspominał o wygenerowanej przez firmę stracie. Choć to chwilowa strata, to jednak strata, z której trzeba będzie dodatkowo tłumaczyć się przed bankiem. Dlatego też, jeżeli myślimy o kredycie hipotecznym, to warto duże ruchy kosztowe w firmie dokładnie przemyśleć wcześniej.

217 Komentarzy

 1. Dzień dobry- będę zmieniać pracę od stycznia 2017, bo mam 3-miesięczny okres na wypowiedzenie. W grudniu planujemy z dziewczyną wziąć kredyt na mieszkanie. Jak banki do tego podejdą? Nie będzie problemu, jak jeszcze pracuję w starej firmie a kredyt chyba będzie przyznany już w styczniu, jak będą pracował w nowej firmie. Czytałem, że miesiąc jest na formalności w bankach więc kredyt będzie przyznany w styczniu.

  • Witaj. Rozumiem, że już złożyłeś wypowiedzenie w firmie na koniec września i do końca grudnia jeszcze pracujesz w „starej firmie”? Jeżeli tak jest, to aktualnie jesteś w tzw. okresie wypowiedzenia. Jeżeli pracodawca potwierdzi ten fakt na zaświadczeniu o zatrudnieniu to będzie problem. Prawdopodobnie bank nie uzna Twoich dochodów z obecnego miejsca pracy.

 2. Witam serdecznie wraz z partnerka ubiegamy sie o kredyt powinnismy dostac go w listopadzie. Po otrzymaniu kredytu na wiosne gdzies w marcu planuje wyjechac zagranice na wlasnej dzialalnosci. Czy moga byc jakies konsekwecje takiej decyzji

  • Witaj Łukaszu,
   Nie sądzę, żeby były z tego powodu jakieś konsekwencje związane z kredytem hipotecznym. W każdej chwili po zaciągnięciu kredytu możesz przecież zmienić pracę. Zwróć proszę tylko uwagę na ewentualne wymagania banku związane z kontem osobistym. Nie wiem w jakim banku bierzecie kredyt hipoteczny, ale niektóre banki wymagają prowadzenia konta + wpływ wynagrodzenia. Jeżeli macie taki wymóg (bank wymaga wpływu wynagrodzenia) to po założeniu działalności nie będziecie mogli dotrzymać tego warunku. Jak prowadzisz firmę to nie masz pensji od pracodawcy. Wtedy należałoby poinformować bank, że wynagrodzenie już nie będzie wpływało, bo zakładasz działalność. Wtedy zazwyczaj bank prosi o zasilanie konta we własnym zakresie.

   Jeżeli macie taki obowiązek i nie będzie wpływów to może się to skończyć podniesieniem marży kredytu. To mi tylko przychodzi do głowy w związku z opisaną przez Ciebie sytuacją.

 3. Dzień dobry,
  Mam takie pytanie, moze będzie Pan mógł pomóc. Jak banki zapatrują się na kredyt hipoteczny dla obcokrajowców? Ja mam polskie obywatelstwo, mąż nie. Żyjemy w Polsce i tutaj pracujemy, oboje na etacie. Mąż jest w Polsce od 4 lat, aktualnie ma kartę czasowego pobytu na 3 lata. Czy w takiej syt. bank udzieli nam kredytu? Zarobki mamy dobre, umowy na czas nieokreślony, brak innych zobowiązań kredytowych.

  • Witaj Olu,
   Śmiało można do mnie po imieniu 🙂
   Rozumiem, że mąż ma nadany nr PESEL w Polsce? Jeżeli tak, to część banków zaakceptuje kartę czasowego pobytu i udzieli kredytu hipotecznego. Ostatnio miałem taką sytuację (3 tygodnie temu) i nie było problemu z przyznaniem kredytu, choć podkreślę – nie we wszystkich bankach niestety. Pytanie drugie: jakie obywatelstwo posiada mąż? Pozdrawiam

   • Dziękuję za wiadomość.
    Nie wiem, czemu moja odpowiedź się nie zapisała, więc piszę jeszcze raz.
    Mąż ma obywatelstwo ukraińskie. Oczywiście mieszkając od 4 lat w Polsce ma polski numer PESEL, meldunek etc. To pracuje i płaci podatki.

    • Olu, nie wiem dlaczego Twój poprzedni komentarz się nie zapisał. Nie widzę go. Może „błąd systemu”, jakiś Matrix… 😉
     A na poważnie… Jednym z liberalnych banków pod kątem osób z innym obywatelstwem jest Pekao. Ostatnio (dosłownie kilka dni temu) miałem podobny przypadek: obcokrajowiec, karta pobytu czasowego, żona Polka, wkład własny 15% i nie było z tym większego problemu. Bank Pekao udzielił kredytu hipotecznego na 24 lata. Tu akurat ograniczeniem był wiek kredytobiorców. Gdyby byli młodsi dostaliby kredyt na 30 lat.

     Oczywiście kwestia Waszej zdolności kredytowej i wkładu własnego to już inna sprawa, którą należałoby zweryfikować.

   • Tak dokładnie tak. Sezonowość czy duże ruchy bardzo obciążają zdolność. Nie wiem czemu banki tego nie chcą zrozumieć , można przecież wglądnąć w PIT-y za więcej niż rok i wtedy będzie jasność, ale analitycy i ryzyko wiedzą swoje. Ja odpuściłem juz hipoteczny a nawet ratalny , mam tę świadomość bycia w grupie bardzo nielicznej ( może to jest to 5 minut) i bardzo mnie to cieszy ale finasujemy sie z własnych środków, może będzie ciężej z bieżącą działalnością ale himery bankowców pozostaną na boku.

 4. Witaj Robercie, czy mamy szansę z mężem na kredyt hipoteczny, kwota 250 tyś zł, wkład własny 20%, MDM, jeśli: ja mam umowę na czas nieokreślony (średni dochód netto 2700zł podstawa+prowizja) a małżonek otwiera dopiero własną działalność? Przy założeniu, że BIK będzie poprawny. Wdzięczna za informację zwrotną.

  • Witaj Justyno,
   Działalności gospodarczej banki nie zaakceptują, jeżeli dopiero została założona. Obawiam się, że przy 2 osobach dochody 2700 netto nie wystarczą na uzyskanie 250.000 kredytu hipotecznego. Z jakiego okresu brałaś średni dochód? Z ilu miesięcy? Mieszkacie w dużym mieście? Najlepiej napisz maila do mnie ze szczegółami – odpiszę.

    • Jeszcze nic do mnie nie dotarło. Jak tylko otrzymam maila na pewno odpiszę.

     PS: Tak przy okazji… Sprawdzajcie proszę, zdarzyło już się kilka razy, że na zły adres pisaliście: końcówka maila do mnie jest „.co” a nie „.com” 🙂

     • Tak myślałem 😉 już dotarł mail i odpisałem.

      Jeszcze raz Drodzy Czytelnicy bloga, którzy chcą napisać maila: mail w menu kontakt jest poprawny: robert[małpa]wasilewski.co, nie dodawajcie końcówki „.COM”

      Możecie też śmiało pisać do mnie przez facebooka, przez mój profil facebook.com/HipotecznyBlog Przez fejsa nawet lepiej – jak jestem online to od razu mogę dopytać o coś, coś uszczegółowić itp.

 5. Witaj Robercie,
  Planuję kredyt hipoteczny w przeciągu 2 miesięcy, niestety zaszła pewna sytuacja i nie wiem jak bardzo wpłynie na moją zdolność kredytową w oczach banku. Od 3 lat pracowałem na etacie w firmie z branży IT. Firma ze względu swojego rozwoju, zmieniła trochę formę prawną, i musieliśmy rozwiązać współpracę za porozumieniem stron z ostatnim dniem października. Podpisaliśmy nową umowę o pracę z dniem 1 listopada, od razu na czas nieokreślony. Formalnie według dokumentów zmieniła się tylko nazwa pracodawcy, wynagrodzenie nie uległo żadnym zmianom, ale jednak wygląda że zmieniłem pracę, mimo że wciąż jestem w tym samym miejscu i nie planuję go zbyt szybko opuszczać. Usłyszałem od mojego przełożonego że w przypadku kredytu mogę otrzymać zaświadczenie z firmy że powodem rozwiązania stosunku pracy była wyłącznie konieczność zmiany umowy. Czy wiesz może jak bank postrzega takie zmiany?

  • Witaj Piotrze,
   Nie sądzę żeby był problem z kredytem hipotecznym, ale warto jakieś wyjaśnienie dołączyć od pracodawcy – że zmieniła się forma prawna firmy, stąd nowa umowa, że w poprzedniej pracowałeś od dnia… na tym samym stanowisku z taką samą pensją. Jeżeli jest to jakaś duża firma, to tym bardziej powinno być wszytko ok z kredytem.

   • Firma należy zdecydowanie do tych które można już nazwać dużymi. Dziękuję bardzo za odpowiedź która trochę mnie uspokoiła 🙂 w zasadzie sytuacja z nową umową jest jedyną kwestią która mnie trochę niepokoi przy wniosku kredytowym. W najgorszym wypadku musiałbym po prostu poczekać parę miesięcy dłużej. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam!

    • Takie decyzje podejmowane są przez banki indywidualnie. Mogą zdarzyć się banki, które będą kręciły nosem”, dla dobrze jest od razu do wniosku kredytowego dołączyć dodatkowe oświadczenie pracodawcy, o którym pisałem powyżej. Miałem takie sytuacje i kredtobiorcy otrzymywali kredyt hipoteczny. Pozdrawiam.

     • Witaj ponownie Robercie,
      Chciałem tylko dopisać jak sprawa się zakończyła. Mój pracodawca ostatecznie nie wystawił mi stosownego oświadczenia (bo w korpo nie ma szablonu takiego dokumentu, mimo że wcześniej obiecano mi że go otrzymam), nie zraziło mnie to i napisałem oświadczenie samemu. Dodałem również wydruki z prasy na temat rozwoju firmy, i tego że zmieniła formę prawną w wyniku rozwoju. Efekt: wszystkie 3 banki do których składałem wniosek bez problemu dały mi pozytywną zgodę kredytową. Chciałem tylko podzielić się tą informacją, gdyby ktoś był w podobnej sytuacji co ja, i obawiał się o swój kredyt 🙂 Pozdrawiam.

     • Witaj, witaj Piotrze,
      To super 🙂 Cieszę się, że wszystko się udało. Często, jak na początku wszystko się wyjaśni, dołączy dodatkowe dokumenty czy wyjaśnienia to efekty są takie właśnie, jak u Ciebie. Zawsze warto pamiętać, że analityk kredytowy widzi tylko „papierki” i na ich podstawie podejmuje decyzje kredytowe. Czasami warto dołączyć dodatkowy dokument, który nie jest oficjalnie wymagany przez bank.
      Dziękuję, że podzieliłeś się z nami tą informacją. Również pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego 🙂

 6. Niestety, ale z tą działalnością to jest jeszcze gorzej bo niekiedy chcą nawet 18 miesięcy istnienia firmy. Podobnie i ze stażem pracy bo i 6 to mało. Te 3 miesiące to trochę optymistycznie. Szkoda porywać się na kredyt byle gdzie z uwagi na te przypadki. Lepiej już poczekać i mieć możliwie najlepsze warunki.

  O przypadku ze zwolnieniem lekarskim to pierwszy raz słyszę 🙂 Dobre… Przecież niby ZUS taki pewny 🙂

 7. Panie Robercie może zna pan i może pan zarekomendować mi jakiegoś dobrego doradcę kredytowego z Warszawy lub okolic, idealnie byłby z Nowego Dworu Maz. ale Warszawa też nie stanowi dla mnie probleu, żeby podjechać. Uprzejmie dziękuję! Mateusz.

  • Mateuszu, w samej Warszawie znam kilku dobrych doradców kredytowych, których mogę Ci z pełnym przekonaniem polecić – wysłałem Ci namiary na maila. Pozdrawiam

 8. Witam serdecznie, jestem obecnie na nauczycielskim urlopie zdrowotnym, który kończy się w sierpniu przyszłego roku. Oczywiście zachowuję wszystkie prawa pracownicze. Czy to może mieć wpływ na decyzję o przyznaniu kredytu hipotecznego?

  • Witaj Aniu,
   Pytanie: co napisze pracodawca w zaświadczeniu o zarobkach? Pytanie kolejne: czy świadczenie wypłaca ZUS czy pracodawca. W niektórych bankach na pewno będzie duży problem z przyznaniem kredytu hipotecznego.

 9. Jestem właśnie „w przeddzień” wzięcia kredytu. Zastanawiam się czy robić to teraz (znając warunki) czy czekać na 2017 (bo może będzie lepsza promocja). Niestety słyszałem, że wraz z 2017 można spodziewać się wzrostu wysokości marż.
  Jaka jest Pana opinia w tej sprawie? Brać czy czekać? 🙂 Dodam, że próg wpłaty własnej nie jest dla mnie istotny, ponieważ mam 25% kwoty zakupu nieruchomości. Dziękuję i pozdrawiam

  • Witaj Tomku,
   Śmiało do mnie po imieniu 🙂 Odpowiadając na Twoje pytanie – nie wiem… Przy wkładzie własnym 20-25% obecnie można znaleźć ciekawą ofertę kredytu hipotecznego. Nie wiem, jakie warunki otrzymałeś/sprawdziłeś sobie. Jeżeli są atrakcyjne to możesz złożyć wniosek teraz, a jeżeli po nowym roku inny bank będzie miał lepszą ofertę kredytu hipotecznego – zawsze można zawnioskować w innym banku.
   Na początku 2017 na pewno będzie duże zainteresowanie kredytami hipotecznymi, zwłaszcza z dofinansowaniem MDM. Może to spowodować, że banki wykorzystają sytuację i podniosą marże. Ale wcale nie muszą. Również pozdrawiam.

 10. Witam Panie Robercie
  Muszę wziąć kredyt hipoteczny, aby spłacić pół domu. Jedna połowa jest moja, druga byłego partnera i muszę go spłacić. Pracuję na umowie o pracę na czas nieokreślony, jednak chciałabym dodatkowo otworzyć działalność – hotelik dla kotów w tymże domu na poddaszu. Czy plany otwarcia działalności w budynku, na którego połowę chce wziąć kredyt nie wpłyną na decyzje o kredycie? Bo wydaje mi się, że gdzieś o to pytają w formularzach kredytowych. Czy może lepiej najpierw otworzyć działalność?

 11. Dzień dobry,
  mam pytanie w kontekscie wpływu zmiany pracy na udzielenie kredytu: ja pracuję na umowie na czas nieokr. od 2014 roku, zaś mąż właśnie rozpoczał pracę w nowej firmie. Do końca maja ma umowę na okres próbny, następna bedzie na czas nieokreślony. Jest to branża IT, więc zarobki są wysokie. Teraz, dość niespodziewanie, trafiła nam sie okazja kupna dobrego mieszkania. Potrzebowalibyśmy wziac kredyt w wys. ok. 230 000, jest to 65% ceny nieruchomości. Kredyt chcielibyśmy wziąć na 5 lat. Pytanie jest tylko takie: czy bank w naszej sytuacji bedzie brał pod uwagę tylko moje zarobki, czy również męża (które stanowią większość naszego wspólnego miesięcznego dochodu)?

  • Witaj Magdo,
   Umowa o pracę na okres próbny praktycznie nie wchodzi w grę. Banki nie wezmą jej po uwagę. Poza tym z reguły sugeruję, żeby wpłynęły 2-3 pensje na konto. Nie wiem czy mąż wcześniej pracował, jaka była przerwa między zmianą pracy?
   Bank raczej przyjmie tylko Twoje dochody. Kredyt 230.000 na 5 lat to rata na poziomie około 4.000 zł. Nie wiem, jakie są Twoje dochody. Może warto rozważyć kredyt na 30 lat (rata ok. 1.000) i po prostu szybciej go spłacić. Może przy kredycie na 30 lat i racie około 1.000 tylko Twoje dochody wystarczą do uzyskania zdolności kredytowej. Pozdrawiam

   • Bardzo dziękuję za odpowiedź.
    Maż wcześniej pracował 4 lata w innej firmie. Z końcem lutego zakończył tę pracę i zaczął nową z dniem 1.03, zatem przerwy w zatrudnieniu nie było. Czy to w czymś pomaga? 🙂
    Mam jeszcze 2 pytania:
    – jaką „kwotę” bank przyjmuje jako minimalną na utrzymanie 2-osobowego gospodarstwa domowego (na m-c)? (pytam, aby szacunkowo wiedzieć, jaką maksymalną ratę możemy uzyskać).
    – czy ustawa, którą niedawno przyjął rząd, dotycząca tego, że po 3 latach banki nie będą mogły pobierać prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu, już weszła w życie i obowiązuje? Pytam, bo jesli tak, to faktycznie, mozemy wziąć kredyt na dłuższy okres, a potem po 3 latach b.mocno go nadpłacić.
    Z góry dziękuję za odpowiedź!

    • Brak przerwy w zatrudnieniu jest jak najbardziej OK. Problemem z pewnością będzie nowa umowa na okres próbny.

     Co do kwoty minimalnych kosztów utrzymania przyjmowanych przez banki – rozpiętość jest bardzo duża. Najlepiej, udać się do jakiegoś dobrego doradcy kredytowego, który od razu przeliczy zdolność kredytową ewentualnie poprowadzi sprawę, żeby zakończyła się pozytywnie.

     Abstrahując od ustawy, już od dawna są banki, które po 3 latach nie pobierają opłat z tytułu wcześniejszej spłaty / nadpłaty kredytu hipotecznego. Są też banki, które np. w ciągu pierwszych 3 lat pobierają opłatę, ale dają możliwość nadpłacenia kredytu jednorazowo do 50% też bez opłat – praktycznie od razu, po zaciągnięciu kredytu.

     • Dziękuję za odpowiedz!
      A czy może Pan polecić dobrego doradcę kredytowego we Wrocławiu?
      Pozdrawiam!

     • Tak, we Wrocławiu z czystym sumieniem mogę polecić kilku dobrych, zaufanych doradców. Wyślę namiar na maila, który podałaś przy pisaniu komentarza.

     • I jeszcze jedno pytanie: czy warto w naszej sytuacji dołączyć np. PIT za miniony rok, aby udokumentować zarobki męża u poprzedniego pracodawcy? Albo poprosić nowego pracodawcę o „promesę zatrudnienia”? Warto dołączyć taki dokument?

     • PIT z dochodami, których mąż już nie uzyskuje raczej się nie przyda. Mąż ma nową pracę i inne dochody. Natomiast na pewno świadectwo pracy z poprzedniego miejsca zatrudnienia będzie potrzebne, żeby udokumentować staż pracy i brak przerwy w zatrudnieniu.
      Promesa o kontynuacji zatrudnienia u obecnego pracodawcy będzie potrzebna.
      Nie zmienia to jednak faktu, że umowa jest na okres próbny (jak napisałaś) czego banki niestety nie akceptują.

    • Witam ,chcemy z mężem wziasc kredyt hipoteczny na budowe domu ,maz ma umowę o prace na czas nieokreślony tylko ze na papierze ma najniższa ja jestem w tym momencie na maciezynskim , czy jest taka opcja ze pracodawcą wystawi mu papier do banku z większymi zarobkami i bank nie BD potrzebował pit z ostatniego roku czy raczej to nie jest realne

     • Witaj Ewelino – jeżeli wynagrodzenie nie wpływa na konto lub jest niezgodne z zaświadczeniem o zarobkach bank zawsze może poprosić o dodatkowe dokumenty, m.in. zaświadczenie z ZUS o wysokości podstawy wynagrodzenia, od której odprowadzane są składki.
      Potocznie mówiąc – banki akceptują dochody, o których wie urząd skarbowy…
      Wystawiając zaświadczenie niezgodne z prawdą narażacie się na przykre konsekwencje, pracodawca również.

 12. Dziękuję, czekam zatem na maila 🙂

  Ciekawą rzecz, odnośnie umowy na okres próbny w kontekscie kredytu, znalazłam na stronach jednego z banków.
  Pozwolę sobie wkleić:

  Dokumenty do weryfikacji zdolności kredytowej:

  – Umowa o pracę, mianowanie, powołanie, wybór, stosunek służbowy
  – Zaświadczenie o źródle i wysokości miesięcznych dochodów

  W przypadku zmiany pracodawcy w ostatnich 3 m-cach oprócz wyżej wymienionych dokumentów należy dostarczyć także:

  – Umowę o pracę z poprzednim pracodawcą lub Świadectwo pracy od poprzedniego pracodawcy
  – Aktualną umowę o pracę

  Wygląda więc na to, że ów bank nie skreśla od razu osób, które zmieniły pracę tuż przed ubieganiem się o kredyt. 🙂

  • Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję, ale gdzieś „umknął” mi ten komentarz.
   Domyślam się, że to co zacytowałaś to procedury/oferta banku ING, chyba że się mylę… 🙂
   ING dopuszcza zmianę pracy, ale niestety nie zaakceptuje umowy o pracę na okres próbny na 3 miesiące. Jeżeli umowa jest na czas określony to na dzień składania wniosku o kredyt hipoteczny musi obowiązywać na 12 miesięcy do przodu. Napisałaś, że mąż ma na 3 miesiące.

   Banki często na swoich stronach nie piszą o szczegółach i drobiazgach. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że zawsze wszystko wygląda „różowo” na pierwszy rzut oka, a później robi się trochę szare… 😉
   Nie mniej jednak, niestandardowe przypadki analizowane są indywidualnie. Nie raz widziałem sytuację, że kredytobiorca nie do końca spełnia wszystkie wymagane procedurami warunki, a bank udziela kredytu hipotecznego. Ale działa to również w drugą stronę – często banki odmawiają kredytu ze względu, że dana osoba nie spełnia wymogów.

   • Tak, to wypisek z oferty ING. Rozumiem zatem, że tak czy owak bank będzie brał pod uwage tylko moje dochody. Zastanawiam się, czy banki w ogóle zwracają uwagę na zawód kredytobiorców – w IT, gdzie pracuje mąż, zmiany pracy są częste (takie prawa rynku), a zarobki b.wysokie, szczególnie wśród specjalistów z dużym doświadczeniem, o czym banki zapewne doskonale wiedzą 🙂

 13. Dzień dobry,
  złożyliśmy wniosek o kredyt na kwotę 380 tys zł; dochody na 3 osobową rodzinę mamy rzędu 9 tys zł netto z umowy o pracę na czas nieokreślony(z czego ja 5,3 tys, mąż 3,7 tys). Jestem w III trymestrze ciąży i jestem zmuszona przejść na zwolnienie lekarskie. Czy po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej mogę już spokojnie się na nie zdecydować, czy muszę nadal czekać?

  • Witaj Mario,
   Trudno jest mi jednoznacznie odpowiedzieć na Twoje pytanie. Najlepiej zapytaj doradcy, który prowadzi Waszą sprawę. Różnie w poszczególnych bankach to wygląda. Zazwyczaj po decyzji kredytowej nie następuje już weryfikacja dochodów.
   Warto jednak sprawdzić, kiedy zaświadczenie traci ważność (zazwyczaj ważne jest 1 miesiąc od daty wystawienia). Może się okazać, że procedura w banku się przedłuży i bank poprosi o nowe, aktualne zaświadczenie. Jak wspomniałem, najlepiej zapytać doradcę.

 14. Czy jest szansa na kredyt hipoteczny, jeśli mąż przebywa na zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni? Niektóe banki (np. eurobank) mają w drukach zaświadczenia o zarobkach taką pozycję, i wówczas rozumiem, że jest to powód do odrzucenia wniosku, ale w niektórych bankach nie ma tego punku (np. ING, Bzwbk)- czy w tych bankach mamy szansę na hipotekę?

  • Witaj Magdo,
   Jeżeli pracodawca wystawi zaświadczenie i pracodawca przelewa pensję to powinno być OK w BZWBK i ING. Pozdrawiam.

 15. Dziękuję bardzo za odpowiedź, a czy poleci Pan doradcę, który ma w ofercie m.in. ING i BZWBK z Torunia?

  • Bardzo proszę. Namiary na dobrego doradcę kredytowego z Torunia wysłałem na Twojego maila. Pozdrawiam.

 16. witam. w jakim banku najłagodniej podchodzą do działalności gospodarczej? w sensie w jakim banku najmniej trzeba odczekać. standardowo teraz jest 12 miesięcy, ale w jakich bankach jest to krótszy okres. zaznacze, że zmieniłem pracę, ale jest to inna braża. obecnie prowadzę działalność od ok 6 miesięcy. a zależy mi na czasie.

  • Obawiam się, że będziesz musiał poczekać, jak upłynie 12 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Gdyby to była działalność powiązana ze stałą współpracą, przejście z etatu na działalność gospodarczą (tzw. samozatrudnienie), ta sama branża to można po 6 miesiącach próbować np. w Eurobanku, BGŻ BNP Paribas… ale z tego co napisałeś nie ukrywam, że będzie ciężko…

   • a jeżeli najpierw pracowałem w tej firmie parę miesięcy na umowie zlecenie, i potem przeszedłem na działalność w tej samej firmie. to wtedy coś się zmienia?

    • Kilka miesięcy na umowę zlecenie to krótko, ale zawsze jest to na plus. Banki zawsze indywidualnie podchodzą do takich tematów. Znaczenie ma też Twój zawód/specjalizacja.
     Warto spróbować złożyć wniosek. Dobrze jest uzyskać jakieś zaświadczenie od pracodawcy potwierdzające, że pracowałeś na zlecenie, że aktualnie kontynuujesz dalszą współpracę w ramach samozatrudnienia, że charakter pracy i zakres obowiązków jest taki sam, jak na zleceniu itp. Że Pracodawca zamierza współpracować z Tobą w dłuższej perspektywie, bo spełniasz wymagane kwalifikacje i jest z Ciebie zadowolony… toś w tym rodzaju. Ale nie ukrywam, że sprawa nie będzie prosta.

 17. Witam serdecznie . Mam pytanie . Czy mamy z żoną szanse na kredyt hipoteczny ? Nasza sytuacja finansowa wyglada następująco .
  Ja umowa o prace na czas okreslony pelny etat 1800 zl netto
  Żona umowa o prace na czas nieokreślony 3/4 etatu 1200 zl netto . W tym ze ja mam kredyt na siebie wdziety 30 tysiecy . Prosze o odpowiedz z góry dziekuje .
  Nasz wiek to Zona 21 lat ja 24

  • Witaj Krystianie,
   Trochę więcej szczegółów potrzebowałbym: jak długo pracujecie u obecnego pracodawcy, kiedy kończy się Twoja umowa na czas określony. I najważniejsze ile wynosi miesięczna rata kredytu, który spłacasz. Napisałeś tylko, że jest na 30 tysięcy…

 18. Witam Robercie,
  przymierzam się z żoną do wzięcia kredytu hipotecznego, będę wdzięczny za ocene naszych szans na pozytywną decyzję kredytową oraz polecenie, na którym banku najlepiej się skupić.
  Situacja następująca: Ja obcokrajowiec (z Czech, więc UE) karta pobytu nie jest wymagana posiadam tylko „zaświadczenie o rejestracji obywatele UE), w kraju jestem od 10 lat, praca w polsce na etat na czas nie określony u obecnego pracodawcy od ponad 2 lat, zarobki 3 500 netto. Obywatelstwo PL nie mam, ale mam polski Pesel.
  Žona: obywatelsko polskie, zarobki 2500 netto, wieloletni etat na czas nie określony.
  Bez dzieci, zobowiązań finansowych nie ma, posiadam tylko karte kredytową z limitem 10 tis.
  Potrzebny kredyt w wysokości 450 000.
  Najprostszej by chyba bylo wziąść kredyt na żone, ale ze względu na niższe zarobki by podejrzewam była gorsza zdołność kredytowa.
  Czy jest szansa na otrzymanie kredytu w podanej wysokości? I będzie w moim przypadku wymagany meldunek na terenie PL (w obecnej chwili nie posiadam)?
  I jeszcze ostatnie pytanie, czy zawsze jest spradzana situacja na temat historii kredytowej (w BIK)w państwie, skąd obcokrajowiec pochodzi?
  Z góry dziękuję za informacje.
  Petr

  • Witaj Petr,
   Przy takiej kwocie kredytu żony dochody nie wystarczą. Mimo wszystko lepiej wspólnie przystąpić do kredytu. Długo już pracujesz w Polsce, posiadasz polski pesel… więc fakt, że posiadasz czeskie obywatelstwo nie powinno być przeszkodą.

   Co do drugiego pytania: nie każdy bank będzie chciał od Ciebie odpowiednik polskiego BIKu. Pozdrawiam

 19. Witam, chcemy się z mężem starać o kredyt hipoteczny na mieszkanie. Obecnie jestem w ciąży i od 2 tygodni przebywam na zwolnieniu lekarskim. Czy jest to jakaś przeszkoda w uzyskaniu kredytu . Dziękuję

  • Witaj Justyno,
   Na jaki okres jest Twoje zwolnienie? Już do rozwiązania, czy w międzyczasie wracasz do pracy jeszcze? Niektóre banki powinny zaakceptować dwutygodniowe zwolnienie. Potrzebuję więcej szczegółów. Ewentualnie zadzwoń proszę, to dopytam o szczegóły. Pozdrawiam

 20. Narazie jestem na miesięcznym zwolnieniu. Planowałam być na zwolnieniu do rozwiązania. Ale jeżeli miałoby to być przeszkodą w uzyskaniu kredytu jestem w stanie wrócić do pracy. Pozdrawiam

  • Justyno, niektóre banki powinny zaakceptować nawet dłuższe zwolnienie. Choć w części banków może być z tym problem. Na pewno, jakiś dobry doradca kredytowy podpowie Tobie najlepsze rozwiązanie. Być może, żeby uzyskać najlepszą ofertę kredytu hipotecznego warto będzie wrócić do pracy. Ale to już doradca na pewno oceni. Trzeba byłoby przeprowadzić dokładną analizę i wybrać najlepszą ofertę i wtedy zobaczyć, czy w danym banku zwolnienie lekarskie będzie stanowiło przeszkodę. Również pozdrawiam.

 21. Witam.Mam pytanko odnośnie zdolnośći kredytowej.Oboje z mezem zarabiamy po 2500zl czyli łącznie 5000zl. Oboje mamy umowy na stale (ja pracuje 7lat a maz 13lat).
  Wiek :
  Ja 32lata , mąż 37lat. Dwójka dzieci.Myslimy o kwocie ok 220tys. na 20lat.Jest taka możliwość? Mialby Pan dla nas najlepsze propozycje z banków? Konto mam założone w bzwbk i pko bp.
  Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

  • Witaj Izo,
   Żeby zrobić rzetelną analizę potrzebowałbym więc informacji. Nie wiem na przykład jakim wkładem własnym dysponujecie, a to ma bardzo duże znaczenie przy wyborze oferty. Skontaktuj się proszę ze mną, postaram się pomóc. Być może będę mógł polecić Wam jakiegoś zaufanego doradcę na miejscu, który rzetelnie Wam wszystko wyliczy.

   PS: Przepraszam za późną odpowiedź, ale ostatnio części komentarzy nie widziałem (jakiś błąd techniczny).
   Również pozdrawiam

 22. Witam. Ktory bank najlepiej liczy zdolnosc kredytowa? Czy to sa duze roznice miedzy bankami? Moglbys polecic jakis bank? dziekuje.

  • Witaj Kasiu,
   Zdolność kredytowa zależy od wielu czynników: ilości osób w gospodarstwie domowym, dochodów, zobowiązań. Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, który bank najlepiej liczy zdolność kredytową. Na przykład BZWBK dobrze szacuje zdolność kredytową, ING, ale wymaga 20% wkładu własnego. Pekao dla singla (jeżeli od dłuższego czasu uzyskujemy dochód stabilny dochód), jednak przy większej ilości osób już wypada kiepsko…

   Żebym mógł polecić jakiś konkretny bank musiałbym poznać dużo więcej szczegółów.

 23. Witaj Robercie. Postaram się krótko opisać sytuację :-)Budujemy dom, odłożonych pieniędzy starczy tylko do SSZ, a na resztę wykończenia chcielibyśmy wziąć kredyt hipoteczny. Mąż prowadzi działalność gospodarczą , ja chwilowo nie pracuję. Jesteśmy 5osobową rodziną. Żadnych innych zobowiązań bark .Według banku zdolności kredytowej obecnie nie posiadamy. Mieszka z nami mój brat kawaler, który pracuje. Moje pytanie jest takie. Czy bank może wziąć brata dochody pod uwagę aby ta zdolność kredytowa była. Proszę o pomoc lub jakąś inną podpowiedz.

  • Witaj Bożeno,
   Brat może przystąpić do kredytu z Wami, jako współkredytobiorca. Jego dochody będą brane pod uwagę. Jeżeli są odpowiednio wysokie to podniosą Wam zdolność kredytową. Pytanie – czy brat posiada zobowiązania kredytowe, bo to z kolei obniża zdolność kredytową. Drugie pytanie, które mi się nasuwa to czy brat jest w związku małżeńskim? Jeżeli tak i nie posiada rozdzielności majątkowej to automatycznie do kredytu będzie musiała przystąpić jego żona. Trzeba byłoby dokładnie wszystko przeliczyć i przeanalizować, nie znam szczegółów wiec trudno mi coś konkretnego więcej napisać.

 24. Robercie, Twoja odpowiedz bardzo mnie raduje:-). Co do brata dochodów, to niskich nie ma. Kredyt ma na kwotę 10tyś i na moje szczęście(a jego pewnie nieszczęście:-) żony brak), także pewnie niedługo zamieszkamy z całą rodziną w swoim domku. (Tak na marginesie dodam. Kredyt jaki chcemy wziąć to kwota max 70tyś. i jak najkrótszy okres spłaty.)
  Pozdrawiam B.

  • Hahaha… „na nieszczęście brata” – dobre 😀
   Może brat właśnie będzie szczęśliwy, że będzie mógł Wam pomóc przy zdolności kredytowej 🙂
   Również pozdrawiam

 25. Witam, chcielibyśmy z mężem wziąć kredyt hipoteczny. Niestety nie mamy zdolności kredytowej. Pracuje tylko mąż, ja byłam na macierzyńskim, kilka dni temu się skończyło. A więc jest nas trójka. Męża dochody to 2 tys netto. Umowa na czas nieokreślony. Moglibyśmy wziąć kredyt z moimi rodzicami, bądź teściową. Planujemy mieszkanie za ok. 180000 tys, wkład własny 40000. I dodam także, że mąż jest pracownikiem banku i wiem, że w PKO jest jakis ciekawy kredyt dla pracowników banku. Czy jest w ogóle szansa na kredyt w naszej sytuacji? Pozdrawiam

  • Witaj Martyno,
   Przy 2 tys. netto przy 3 osobach w gospodarstwie domowym nie będzie możliwości. Rozumiem, że Ty nie uzyskujesz dochodów?
   Oczywiście zawsze można spróbować połączyć dochody z kimś innym (np. rodzice. teście). Być może wówczas Wasza zdolność kredytowa wzrośnie. Nie znam szczegółów. m.in. dochodów rodziców, ich wieku i zobowiązań – więc trudno mi coś doradzić bez pełnych informacji.

   Nasuwa mi się od razu pytanie o wiek rodziców/teściowej. Większość banków wymaga, aby ostatnia rata kredytu przypadała na 70 rok życia, czyli np. 50-latek uzyska kredyt na 20 lat, a 60-latek tylko na 10. To będzie miało wpływ na wysokość miesięcznej raty kredytu hipotecznego. Im krótszy okres tym wyższa rata. Ale np. PKO BP udziela kredytów do 75 roku życia, a np. Alior do 80.

   Jeżeli mąż jest pracownikiem banku to oferta kredytu hipotecznego w PKO BP jak najbardziej – mają super warunki dla pracowników instytucji finansowych, polecam.
   Również pozdrawiam

  • Witaj Karolu,
   Raty równe czy malejące – to trudne pytanie, na który każdy sam musi sobie odpowiedzieć. Są plusy i minusy każdego rozwiązania.

   Raty równe – początkowe raty są dużo mniejsze, a więc bezpieczniejsze dla budżetu domowego, w przypadku kiedy na przykład wzrosną stopy procentowe i rata kredytu hipotecznego „pójdzie” w górę. Pisałem o tym w rata kredytu hipotecznego W tym systemie rat, całkowity koszt kredytu będzie wyższy. Ale przecież zawsze możemy go nadpłacać, szybciej spłacając kredyt hipoteczny „oddamy” do banku mniej odsetek.

   Raty malejące – początkowe raty są wyższe, ale koszt odsetkowy kredytu będzie mniejszy (wyższe raty – szybciej spłacamy kredyt). W tym systemie rat kredyt hipoteczny w całościowym ujęciu będzie nas mniej kosztował, ale na początku będziemy płacili wyższe raty. Dodatkowo bank będzie wymagał większych dochodów od kredytobiorcy, większej zdolności kredytowej, liczonej dla pierwszej, najwyższej raty.

   Jak wyglądają raty równe i malejące oraz jaki jest koszt kredytu przy obu rozwiązaniach możecie sobie policzyć na przykład w tym kalkulatorze: Raty równe czy malejące wpisując parametry kredytu hipotecznego: okres, kwotę i oprocentowanie. Będziecie mieli pogląd, jak to mniej więcej wygląda. Poniżej zrzut z kalkulatora.

   raty równe czy malejące kalkulator

 26. Witaj Robercie, niedługo minie rok prowadzenia przeze mnie jednoosobowej działalności gospodarczej. Średnio wystawiam miesięczne faktury na kwotę 4,5 tys. brutto (Jeden stały klient co miesiąc wystawioną stałą fakturę 3,6 tys. brutto) reszta z doskoku.
  Miałem już dwa kredyty konsumenckie kwoty 5-7 tys zł spłacone w Mbanku. Jak sądzisz mogą być problemy w dostaniu kredytu hipotecznego przy kwocie 120 tys zł jeśli jestem w stanie zapewnić 20% wkładu własnego?

  • Witaj,
   Wystawiane przez Ciebie faktury to tzw. przychód. Banki interesuje Twój dochód. Nic nie piszesz, jakie firma ponosi koszty.
   Dochód = Przychód – Koszty
   Jeżeli na przykład wystawiasz faktury na 4,5 tys. a Twoje koszty wynoszą np. 3 tys. – to Twój dochód wyniesie 1.500 zł. OD tego jeszcze bank odlicza składki ZUS i podatek.
   Na tej podstawie trudno jest mi rzetelnie Tobie odpowiedzieć. Jeżeli nie ponosisz innych kosztów, poza składkami ZUS, nie posiadasz innych zobowiązań: kredytów, kart kredytowych itd. to przy jednej osobie „tak na oko” powinieneś mieć zdolność kredytową na kredyt hipoteczny w wysokości 120.000. Ale, jak wspomniałem, za mało podałeś informacji, żeby dokładnie ocenić Twoją zdolność kredytową.

   Podam taki przykład. Ktoś średnio wystawia faktury miesięcznie na 27.800 zł (rocznie ponad 333.000), ale ma duże koszty. Jego roczny dochód, który banki wezmą pod uwagę wynosi 65.642, czyli miesięcznie wyjdzie 5.470 zł, brutto!!! Jak od tego odejmiemy składki ZUS i podatek to wyjdzie ok. 3.800 – 3.900 netto.

   Z tego przykładu wynika, że ktoś wystawia co miesiąc f-ry na prawie 30.000, a bank do wyliczenia zdolności kredytowej weźmie tylko niecałe 4.000. Tak to mniej więcej jest liczone. Brany jest pod uwagę dochód, a nie przychody.

 27. Witam,
  Moja sytuacja jest następująca… za trzy tygodnie na swiat przyjdzie nasze pierwsze dziecko, zastanawiamy sie czy jest sens teraz skladac wniosek o kredyt czy po narodzieniu( niestety wczesniej nie moglismy poniewaz ja nie mialam umowy na stałe). Nasz wklad wlasny to ok. 30%, w ING stwiedzono ze przy naszych zarobkach na poziomie 5000netto w przypadku obliczania dochodu na 2 osoby to mamy zdolnosc na ok 400 tys. Natomiast w przypadku kiedy policzono na 3 to bylo juz 270tys. Nam zalezy na kredycie na 300 tys. Nie wiem czy w innych bankach moglibyśmy liczyc na wyzsza zdolnosc po urodzeniu malucha, ja będę przebywac na macierzynskim (najprawdopodobniej caly rok). Nie chcemy wyjsc przed bankiem na malo wiarygodnych, albo tuszujacych narodziny dziecka dla naszej korzysci,obawiam sie ze wtedy znalezlibysmy sie na czarnej liscie za zatajenie takiej informacji…bo decyzja bylaby podjeta przeciez juz po narodzinach… a wtedy nasz dochod juz by sie nie zgadzal ze stanem faktycznym. Jest szansa w jakims banku na otrzymanie kredytu na poziomie 300 tys., zakladam ze dochod moj by sie nie zmienil przez najbliższe 6 miesięcy bo moglabym macierzyński rozbic na 100 i 60% zarobków. Kredyt chcemy wziac w Wwie, czy zna Pan kogos kto mógłby nam pomóc uzyskac taki kredyt?

  • Witaj Marto,
   Nic nie napisałaś też o Waszych zobowiązaniach. Jeżeli nie macie innych zobowiązań to przy 5.000 zł netto Wasza zdolność kredytowa w ING nawet przy 3 osobach jest powyżej 300.000. Jeżeli posiadacie jakieś zobowiązania (kredyty, karty kredytowe itp.) to oczywiście zdolność kredytowa może być mniejsza.
   W Warszawie znam i mogę polecić świetnego doradcę kredytowego. Namiar wysłałem na podanego przez Ciebie maila.
   Pozdrawiam

 28. Witam, ja chciałabym zapytać o naszą sytuację.
  Potrzebujemy kredyt na 335 tyś zł (mamy tylko 10% wkładu własnego).
  Ja mam umowę na czas nieokreślony, aktualnie jestem na l4 ciążowym (8 miesiąc ciąży) l4 100% płatne, dostaję wypłatę od pracodawcy 1900zł.
  Mąz również umowa na czas nieokreślony. On dostaje do ręki między 3800-4tyś.
  Bierzemy pod uwagę bank PKO SA lub PKO BP, ponieważ one akceptują 10% wkładu własnego, ale czy nie będzie problemu z moim zwolnieniem ciążowym? Jako pielęgniarka nie mogę wrócić do pracy w ciąży…

  • Witaj Agnieszko,
   W Pekao raczej będzie problem, jak jesteś na zwolnieniu. W dodatku przy kredycie powyżej 300 tys. mogą zażądać większego wkładu własnego.
   W PKO BP indywidualnie podchodzą do tematu, ale jest spora szansa, że się uda.
   Weźcie jeszcze pod uwagę BZ WBK (dobrze liczy zdolność kredytową, jeżeli nie macie dużych zobowiązań) i też wymaga tylko 10% wkładu własnego.

 29. Witam Panie Robercie.
  Jestem marynarzem kontraktowym, mam 28lat i chciałbym kupić samodzielnie mieszkanie za 185tys zl z wkładem własnym najlepiej na poziomie 10/15% wartosci mieszkania. Zarabiam w dolarach więc pewnie mógłbym otrzymać kredyt jedynie w tej walucie, Armator zagraniczny, w przeliczeniu na złotówki mam ok 5300zl dochodu na „czysto”. Mam regularne dochody w tej samej firmie od kilku lat.
  Posiadam konto w banku pekao, nie mam żadnych kredytów, (kredyt wzięty w tym banku 30tys zł spłacony został kilka lat temu).
  Jak Pan uważa Panie Robercie. Czy otrzymam kredyt hipoteczny w USD przy wykładzie własnym do 15%?
  Pozdrawiam i życzę miłego dnia.

  • Witaj Macieju,
   Na blogu mówmy sobie wszyscy na ty… mam nadzieję, że się nie obrazisz 🙂
   Jak słusznie zauważyłeś będziesz mógł zaciągnąć kredyt hipoteczny tylko w USD. Od lipca 2014 roku można zaciągnąć kredyt hipoteczny tylko w walucie, w której uzyskuje się większość dochodów.
   Wspomniałeś „armator zagraniczny” – czy dobrze rozumiem, że Twoje dochody wynikają z tytułu kontraktów marynarskich? Jeżeli tak, to np. Deutsche Bank (DB) udzieli kredytu hipotecznego w USD. W DB wystarczy wkład własny na poziomie 10%.
   Pekao, w którym masz rachunek też udziela kredytów hipotecznych w USD, ale niestety minimalny wkład własny to 30%.
   Również pozdrawiam

 30. Tak kontrakty marynarskie.
  No to po powrocie ze statku rzucę okiem na ofertę Deutsche Banku 🙂
  Dziękuje za odpowiedź i życzę wszystkiego dobrego.!
  Pozdrawiam.

 31. Witam, chciałabym zapytać co zrobić w kwestii naszej sytuacji, otóż myślimy o kredycie hipotecznym ja mam umowę na czas nieokreślony od 3 miesięcy ok 1560zł netto mój mąż ma umowę również na czas nieokreślony od kilku lat pracuje w jednej firmie. Wcześniej dostawał niższą podstawę około 1960 zł netto na konto a część dochodu była ” do ręki” miesiąc temu zmieniała się umowa oraz forma prawna i cała wypłatę ma mieć od tego miesiąca przelewaną na konto około 2500 zł netto. Czy powinniśmy odczekać kilka miesięcy ? Czy bank bierze pod uwagę średni dochód z ost 12 mies ? Nie mamy dzieci ani żadnych zobowiązań myślimy o kwocie kredytu 180 000zł, mamy wkład 36 000zł . Zastanawialiśmy się nad PKO BP.

  • Witam,
   Przy wyliczaniu zdolności kredytowej PKO BP bierze pod uwagę dochód z ostatnich 12 miesięcy.

  • Witaj Magdo,
   Zależy co masz na myśli pod pojęciem „praca na akord”. Podejrzewam, że umowy zlecenia lub o dzieło? Generalnie jeżeli są to stabilne dochody, uzyskiwane od np. 12 miesięcy to banki powinien je wziąć pod uwagę przy szacowaniu zdolności kredytowej. Jeżeli to są, jak to się mówi pojedyncze strzały z dłuższymi przerwami pomiędzy nimi, to może być problem.

 32. Dzień Dobry,
  od 20 lat prowadzę działalność gospodarczą, do stycznia 2017 była to jednoosobowa działalność gospodarcza,zaś w styczniu ją rozwiązałem, aby móc „wciągnąć” córkę do spółki, Obecnie więc prowadzę dokładnie tą samą działalność co wcześniej, ale w innej formie. Czy mam szansę na kredyt?

  • Witaj Piotrze. Potrzebowałbym więcej informacji. Czy było to przekształcenie działalności w spółkę. Zamknięcie i otworzenie nowej firmy? Jaka jest obecna forma prawna działalności? Najlepiej zadzwoń do mnie (tel. w zakładce kontakt) dopytam o szczegóły.

 33. Witam,

  Planujemy zakup mieszkania z rynku pierwotnego w Poznaniu. Nasze łaczne dochody to ok. 5200 zł bez premii. Nie mamy dzieci ale też nie jesteśmy małżeństwem. Imteresuje nas kredyt w wysokości 350tys na zakup i wykończenie -mieszkanie ok. 50 m2. Wkład własny to ok. 100 tys
  Czy to, że nie jesteśmy małżeństwem może stanowić problem? Ile mniej więcej trwają formalności od momentu złożenia wniosku? Czy opłacalne jest wpłacenie większego wkładu?
  Pozdrawiam,

  • Witaj Marto,
   Fakt, że nie jesteście małżeństwem może trochę obniżyć zdolność kredytową. Niektóre banki przy wyliczaniu zdolności kredytowej przyjmą wyższe koszty utrzymania (przyjmą koszty dla dwóch gospodarstw domowych, a nie jednego). Ale tylko niektóre banki, w innych nie ma to znaczenia.

   Jeżeli nie macie innych kredytów, kart kredytowych z wysokimi limitami (nic nie napisałaś, zakładam, że nie macie) to przy Waszych dochodach, nawet dla dwóch gospodarstw domowych raczej nie powinno być problemu ze zdolnością kredytową na 350 tys.
   Co do wkładu własnego… Spore różnice w kosztach kredytu są jeżeli wkład własny jest mniejszy niż 20% a ofertą gdy ktoś ma 20%. Zazwyczaj przy 20% wkładu banki oferują niższą marżę kredytu (niższe oprocentowanie) nie ma kosztów związanych z tzw. ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego.

   W kilku bankach nie ma znaczenia, czy posiadasz wkład 20%, 30% czy więcej… Oprocentowanie kredytu nie zmieni się. Ale są też banki gdzie im wyższy wkład własny tym lepsze warunki, ale są to już nieduże różnice. Powiem tak: jeżeli zastanawiasz się czy mieć 20% czy mniej to zdecydowanie warto mieć 20% wkładu. Jeżeli zastanawiasz się czy mieć 20% wkładu czy więcej (a to więcej będzie jakimś dużym wysiłkiem, pożyczaniem od rodziny itp.) to nie zawsze się opłaca.
   Oczywiście można też spojrzeć na to inaczej. Im większy wkład własny, tym mniejszy kredyt… niższe raty, niższe koszty prowizji itp.

   Formalności w różnych bankach trwają różnie. Od 2-3 tygodni do półtora miesiąca. Obecnie nowa ustawa o kredycie hipotecznym mobilizuje banki do „zagęszczenia ruchów” i przyspieszenia decyzji. Banki muszą wydać decyzję do 21 dni. Ustawa obowiązuje od niecałych dwóch tygodni. Zobaczymy, jak to będzie działało w praktyce. Później czas na zapoznanie się z ofertą, umową… bezpiecznie liczyć trzeba do około półtora miesiąca na sfinalizowanie sprawy.
   Również pozdrawiam

 34. Witam
  Prowadzę własną działalność (sp z o.o.) – jestem współwłaścicielem na pełnej księgowości i mimo że firma ma zysk co roku (3 rok działalności) to aktywa są przenoszone na następny rok więc u mnie w zarobkach rocznych widnieje 0 a na zarobkach żony mamy zdolność na styk.
  Czy dobrym sposobem byłoby zatrudnienie się na 1-2msc w firmie i wykazanie dochodu do kredytu hipotecznego? Są już banki które podobno oferują kredyt od msc zatrudniania….
  Czy może Pan polecić dobrego doradcę kredytowego we Wrocławiu?
  Z góry dziękuję

  • Witaj Marcinie,
   We Wrocławiu znam świetnego doradcę kredytowego, namiar wysyłam na maila.
   Co do reszty pytań – żadnego dochodu nie otrzymujesz z firmy? Nawet dywidendy? Trochę więcej informacji potrzebuję, ale to już też na maila.
   Pozdrawiam

 35. Witam, Panie Robercie, bede wdzieczna za porade. Planujemy zakup mieszkania w stanie deweloperskim, które oddane będzie do użytkowania w czerwcu przyszłego roku. Ponadto posiadamy własne mieszkanie które zamierzamy sprzedać. Nowe mieszkanie zamierzamy sfinansować za pomocą kredytu oraz środków ze sprzedaży starego mieszkania. Po wielu rozmowach i analizach nie możemy dojść do wniosku co będzie bardziej opłacalne. Sprzedaż mieszkania teraz i wynajęcie stancji ok 1500 zl /msc na kilka miesięcy a co za tym idzie wzięcie mniejszego kredytu ok 150tys na zakup nowej nieruchomości czy wzięcie kredytu na całą nową inwestycję ok 300tys i sprzedaż starego lokum dopiero w przyszłym roku. Jeśli chodzi o zdolność kredytową hipotetycznie Bank PKO BP wylicza nam ja na ok 400 tys. W przypadku większego kredytu na ten moment posiadamy 10% wkładu własnego.
  Bardzo prosze o fachowa poradę.

  • Witam,
   Śmiało do mnie po imieniu na blogu 🙂
   Ewelino napisz proszę kilka dodatkowych informacji:
   cena kupowanego mieszkania
   ile byś musiała wziąć kredytu gdybyś teraz nie sprzedała mieszkania,
   przez ile lat chcesz spłacać zaciągnięty kredyt,
   przez ile miesięcy musiałabyś wynajmować mieszkanie, gdybyś sprzedała swoje?
   Postaram się to jakoś oszacować 🙂

 36. W porzadku 🙂
  Kupowane mieszkanie to koszt 290 000, mamy na ten moment nieco ponad 10% na wklad wlasny. Myslimy o kredycie na 35-40 lat i ewentualnym nadplacaniu.
  Nowe mieszkanie bedzie wydane w okolicy lipca 2018 plus wykonczenie takze wynajem na ok rok. Dodam, iz w pazdzierniku urodzi nam sie dziecko. Do tego czasu jestem na ciazowym l4. Oboje pracujemy w sluzbach mund.

  • Ewelino,
   Przyjąłem, jak napisałaś 2 opcje:
   1 Kredyt 261.000 (wkład własny 10% czyli 29.000)
   2 Kredyt 150.000 (wkład własny zakładam 140 tys skoro kredyt ma być 150, a cena wynosi 290)
   Przyjąłem, że po roku sprzedajecie mieszkanie i spłacacie część kredytu. Nadpłata będzie wynosiła 111.000 (jest to różnica miedzy wkładem 29.000 z pierwszej opcji a 140.000 z drugiej opcji). Kalkulację zrobiłem dla kredytu hipotecznego w Pekao. Pamiętaj proszę, że w innych bankach może to wyglądać inaczej. Wybrałem Pekao, bo ma lepszą ofertę przy wkładzie 10% niż PKO BP.
   Założyłem oczywiście koszt z tyt. nadpłaty kredytu oraz że przez 12 miesięcy będziecie wynajmować mieszkanie za 1.500/m-c.
   Nie wpisywałem kosztów wyceny nieruchomości, bo po obu stronach byłyby takie same.

   Wyglądałoby to mniej więcej tak:

   Wybrałem bank, który ma stosunkowo niską marżę przy wkładzie własnym 10% – marża 1,85%. Im większa będzie marża tym różnice będą się zacierały. Na podanym przykładzie różnica w kosztach obu opcji wynosi około 7 tys. Teoretycznie może być tak, że opcja nr 2 będzie korzystniejsza, jeżeli wybierzesz drogi kredyt hipoteczny z wkładem 10%.

 37. Witam Paine Robercie. Wczoraj składałem dokumenty w celu uzyskania kredytu hipotecznego. Dzisiaj dostałem odpowieź negatywną. Pani w banku poinformowała mnie że z powodu zlej opini o moim pracodawcy. Moje pytanie to , co ma ta opinia do mojego kredytu, przecież to ja go będę spłacał nie on. WBK bank. Z poważaniem Hubert.

  • Witam,
   Niestety niektóre banki weryfikują nie tylko nasze dochody, ale też wiarygodność pracodawców. Jeżeli z jakiś powodów firma jest niewiarygodna, np. nie obsługuje swoich zobowiązań to teoretycznie w jakiś sposób może to wpływać na stabilność dochodów jej pracowników.
   Zdaję sobie sprawę, że taki tok „myślenia” banków jest trudny do zrozumienia, ale cóż… takie procedury.

   Może być wiele powodów, dla których bank uważa, że pracodawca jest niewiarygodny czy ma złą opinię. Spróbowałbym złożyć wniosek w innym banku, np. mBanku… pozdrawiam

 38. Witaj.
  Pracowałam przez rok w 1 firmie. Aktualnie jestem na wypowiedzeniu a we wrześniu bez dnia przerwy zaczynam nowa pracę ale na okres próbny. Tworze rodzine z mezem i mała córka. Chcemy zakupić mieszkanie za 200tys mamy około 40 tyś wkładu własnego. Czy będąć na okresie próbnym obniża naszą zdolność? Wchodzi w grę rozdzielnosc majątkowa i kredyt tylko na męża który na stałe dochody od 5 lat z tytułu służby wojskowej?

  • Witaj Natalio,
   Banki praktycznie nie akceptują okresu próbnego. Z kolei jeżeli obecny pracodawca też napisze, że jesteś w okresie wypowiedzenia – również tych dochodów bank nie zaakceptuje.
   Najlepiej podejdź do doradcy, żeby oszacował możliwości / zdolność kredytową i sprawdził, czy rozdzielność majątkowa będzie konieczna.

 39. Witam mam pytanie,czy ja przy zarobku 1460zł netto mam szansę na kredyt hipoteczny?Wcześniej nic nie brałem i nigdy nie byłem zadłużony

 40. Witam serdecznie.
  Staramy się z mężem o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania z rynku pierwotnego.Tzn mąż będzie się starał bo ja obecnie nie pracuje i wychowuje 1,5 rocznego synka.Maz prowadzi działalność gospodarcza.ma duże przychody.Mamy intercyzę .Staramy się o kredyt 405 000 zł z wkładem własnym 10%.
  Mąż posiada leasingi na maszyny nie są to duże raty do tego w przyszłym roku się kończą.Posiada również kredyt obrotowy na koncie w kwocie 100 000 zł.
  Stad moje pytanie/ niepewność czy dostanie kredyt na mieszkanie.
  Jak banki patrzą na rozdzielność majątkowa???

  • Witaj Marto,
   Przychody są istotne w przypadku, kiedy mąż płaci zryczałtowany podatek, potocznie działalność na ryczałcie. Nie napisałaś w jaki sposób mąż rozlicza działalność gospodarczą z urzędem skarbowym. Jeżeli np. na zasadach ogólnych (książka przychodów i rozchodów) istotny będzie dochód, nie przychód. Można mieć duże przychody i duże koszty – więc dochód będzie mały, dochód na podstawie którego banki liczą zdolność kredytową. Już w czerwcu trochę wyżej w komentarzach na tej stronie wrzucałem taki przykład: duże przychody, duże koszty i mały dochód:

   Ale jak napisałam wcześniej – mam za mało informacji, żeby coś więcej Tobie napisać. Najlepiej, żeby przed złożeniem wniosku jakiś dobry doradca wszystko dokładnie zweryfikował.

   Co do leasingów – część banków nie bierze ich pod uwagę, jeżeli raty leasingowe są kosztem uzyskania przychodu, czyli mówiąc potocznie raty leasingowe wrzucane są w koszty i są obsługiwane już od dłuższego czasu.

   Kredyt obrotowy na firmę zawsze ma wpływ na zdolność kredytową, zwłaszcza tak wysoki, ale nie musi to stanowić problemu, jeżeli mąż uzyskuje odpowiednio wysokie dochody, które mimo innych zobowiązań dają zdolność kredytową.

   Co do rozdzielności majątkowej – nie martwiłbym się tym. Większość banków bez problemu zaakceptuje rozdzielność majątkową, nawet jeżeli była zrobiona chwilę przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny.

 41. Dziekuje za odpowiedź:) już byliśmy u doradcy kredytowego i wyliczył ze mąż ma zdolność kredytowa pomimo tych leasingow oraz kredytu obrotowego.na dniach będziemy składać wniosek do Millenium.a w następnym tygodniu jeszcze do dwóch innych banków w razie gdyby była tutaj negatywna decyzja.chociaz żyje nadzieja ze tak nie będzie!!

 42. Witaj Robercie

  Chcielibyśmy wziąć z mężem kredyt hipoteczny, 230000zł, wkład własny 23000, ja pracuje na umowę o pracę na czas nieokreślony, 2700 netto od maja, wcześniej 2200, mąż umowa na czas nieokreślony 3500 netto + premie, umowa od czerwca, wcześniej u innego pracodawcy na okres próbny
  mam kilka pytań:
  – jak wygląda nasza zdolność? karta kredytowa – limit 6000, i kredyt – zostało do spłacenia ok 5000 zł
  – czy bank bierze to co jest zapisane w umowie o pracę, czy liczą się wpływy na konto i zaświadczenie od pracodwacy o zarobkach? (różnica między tym co jest w umowie o pracę, a faktycznymi wpływami, ale pracodawca wystawi zaświadczenie na tyle, ile wpływa na konto)
  – czy bank będzie chciał zaświadczenie z ZUSu o zarobkach?
  – kiedy jestem w ciąży, ale nie jestem na zwolnieniu lekarskim, muszę poinformować o tym bank? W momencie zaciągania kredytu byłabym w ok 4 mcu ciąży

  Pozdrawiam

  • Witaj Paulino, już odpowiadam:
   Przy Waszych dochodach i tylko jednym zobowiązaniu (karta kredytowa) zdolność kredytową macie z dużym zapasem.

   Bank będzie brał pod uwagę wypełnione przez pracodawcę zaświadczenie o zarobkach, dodatkowo może je zweryfikować z wpływami na konto. Poza tym większość banków nie wymaga przedstawienia umowy o pracę.
   Jeżeli wynagrodzenie wpływa na konto i kwotowo zgadza się z zaświadczeniem o zarobkach to nie sądzę, żeby bank poprosił o zaświadczenie z ZUS potwierdzające dochody.

   We wnioskach o kredyt hipoteczny nie ma informacji / pytania, czy kredytobiorca jest w ciąży – nie musisz informować banku.
   Również pozdrawiam

 43. Bardzo dziękuję za szybką odpowiedz.

  Właściwie pisałam o karcie kredytowej (limit 6000) i kredycie (5000), ale to chyba nie wpłynie zanacząco na zdolność 🙂

 44. Witam. Mam następujące pytanie. Z żoną mamy zamiar kupić mieszkanie od dewelopera 240.000 zł. Potrzebujemy kredyt na 120.000 zł. Związku z tym że budowa będzie się dopiero rozpoczynać kredyt na pewno będzie wypłacany w transzach po zakończonych etapach. Ja pracuję na umowę o prace na czas nieokreślony (dochód netto 2900), żona po okresie próbnym dostała umowę na czas określony na dwa lata (dochód netto 2100). Czy dostaniemy kredyt? Co jeśli dostaniemy a żona straci pracę np za pół roku? Czy bank weryfikuje przy wypłacie poszczególnych transz dochody? Czy weryfikuje co jakiś okres i chce zaświadczenia o dochodach? Dziękuję z góry za odpowiedz. Pozdrawiam

  • Witaj Alex, już odpowiadam.
   Nie napisałeś czy posiadacie jakieś zobowiązania (raty kredytów, karty kredytowe, przyznane limity w koncie itp). Nie wiem, jak długo już żona pracuje u obecnego pracodawcy. Napisałeś, że po okresie próbnym… zakładam, że 3 miesiące. Wcześniej gdzieś pracowała? Jeżeli tylko 3 miesiące może wykazać (wcześniej była przerwa w zatrudnieniu lub to pierwsza praca) to w niektórych bankach to takie minimum… Ale miałem takie sytuacje i było ok.
   Zakładając, że nie posiadacie innych zobowiązań i żona ma jakiś dłuższy staż pracy to macie zdolność kredytową z zapasem.
   Właściwie przy „czarnym scenariuszu” robiąc rozdzielność majątkową – Ty sam z dzieckiem masz zdolność na ok. 180.000.
   Na pewno dużym plusem jest wysoki wkład własny.

   Co do ostatniego pytania. Alex powiem, a właściwie napiszę tak: banki zawsze mogą zweryfikować zdolność kredytową, nawet w trakcie spłaty kredytu hipotecznego. Raz w życiu spotkałem się z sytuacją, że bank prosił klientów o informacje związane z ich sytuacją. Raz w życiu na 17 lat pracy w bankowości. Bank nie poprosił klientów o aktualne zaświadczenia o zarobkach czy PITy. Był do wypełnienia formularz typu: „moja sytuacja finansowa uległa zmianie / nie uległa zmianie…. właściwe zakreślić…
   Była to jakaś akcja NBP czy Komisji Nadzoru, nie pamiętam już, jakieś stres-testy. Banki zazwyczaj nie wychodzą przed orkiestrę 🙂 Pamiętam, ze dział obsługi Klienta był załamany ilością pracy, ilością tych oświadczeń, które trzeba było ogarnąć.

   Podsumowując: jeżeli pytasz czy bank może sprawdzić, odpiszę: może! Ale z doświadczenia mogę Ci powiedzieć, że jeżeli kredyt jest spłacany terminowo to praktycznie bank nie interesuje się w ogóle kredytobiorcą 😉

   Tu bardziej sami musicie sobie odpowiedzieć – jeżeli są jakieś uzasadnione obawy o utratę pracy to czy nie warto chwilę poczekać z kredytem. Może to nie jest duży kredyt, ale zawsze. Jedna pensja i 3 osoby może być trudniej… warto przemyśleć decyzje… no chyba że tak pytasz tylko z ciekawości.
   Pozdrawiam i sorki Alex, że musiałeś czekać na odpowiedź.

 45. Witaj Robercie,
  Czytałem twój BLOK , przyznam że jest bardzo ciekawy, dużo wiedzy przyswoiłem. Chciałem zapytać o temat BIK czy mógłbyś udzielić mi kilku odpowiedzi ?? Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc.

  • Kamilu, ponieważ rozmawialiśmy już telefonicznie, więc ten wątek pozostawiam bez odpowiedzi. Jeszcze raz pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego 🙂

 46. Witam. Chciałabym sie dowiedziec jakie może byc stanowisko banku w sytuacji kiedy ja mam umowe na czas nieokreslony a drugi kredytobiorca aktualnie od 26.09 ma umowe na okres probny za 3 tygodnie bedzie ona przedluzona na czas okreslony na 5 lat, o kredyt na 210000zl chcemy wystapic w polowie grudnia, czy zarobki dwoch osob beda brane pod uwage?

  • Witaj Agnieszko,
   Umowa na czas określony, będzie brana pod uwagę, zwłaszcza, że nie kończy się za miesiąc czy dwa (będzie aż na 5 lat). W połowie grudnia nie będzie pełnych 3 miesięcy stażu u obecnego pracodawcy – nie piszesz, czy była przerwa w zatrudnieniu pomiędzy zmianą pracodawcy, czy jest kontynuacja zatrudnienia bez przerwy. Poza tym, niektóre banki mogą wymagać dodatkowych dokumentów: PKO BP np. potwierdzenia, że pracodawca po tym okresie planuje dalej zatrudniać kredytobiorcę, a Pekao może weryfikować dochody z PIT za poprzedni rok (nie wiem czy zarobki drugiego kredytobiorcy były mniejsze od obecnych).

 47. Robercie, czy możliwe jest uzyskanie kredytu 250tys na zakup domu jeśli ja zarabiam 5 tys netto miesięcznie i w grudniu byłabym już na zwolnieniu lekarskim w ciąży a mój mąż na okresie wypowiedzenia, przy założeniu że od stycznia zaczyna nowa prace za 9tys netto miesięcznie? Nie mamy innych długów ani zobowiązań. Wkład własny około około 60% wartości nieruchomości.

  • Lidio – a kiedy planujecie ubiegać się o kredyt? W okresie wypowiedzenia dochody nie będą brane pod uwagę, a po zmianie pracy też warto chwilę odczekać…
   Właściwie przy Twoich tylko dochodach macie zdolność kredytową na 250 tys.

 48. Witam, staram się o kredyt hipoteczny bez żony mamy rozdzielność majątkowa. Tylko jest mały problem przelewam żonie miesięcznie 2500 zł na jej konto. zarabiam 3416 zł miesięcznie, żołnierz zawodowy, umowa na czas nieokreślony,, nie mam żadnych obciążeń kredytowych, punktacja w BIK 495 punktów. Czy przelewy które dokonywałem przez cały rok na konto żony mogą mieć wpływ kredytu. Te przelewy będą widoczne przy wiciagach konta jaki dostarczę do banku. Staram się o kredyt na kwotę 300000 tys. zł wkład własny to 15%. Czy mogę prosić o opinię.?

  • Witam, Emilu nie wszystkie banki wymagają wyciągów z konta, choć faktycznie większość wymaga. Na pewno pojawi się pytanie z jakiego tytułu dokonywane są te przelewy – np. alimenty.
   Ostatnio miałem sytuację, że małżonek kredytobiorcy (też byłą rozdzielność majątkowa) musiał napisać, że nie jest na utrzymaniu kredytobiorcy i sam osiąga dochody. Taki przelew co miesiąc może sugerować, że żona jest na Twoim utrzymaniu…
   Zawsze można spróbować to rozsądnie wyjaśnić, jeżeli analityk poprosi o wyjaśnienie. Podałeś nr tel. skontaktuję się jutro i dopytam o szczegóły.

   • Dziękuję za szybką odpowiedź, jutro też jestem umówiony z doradcą finansowym „EXPANDER” na godzinę 17:00. Będę oczekiwał na Pana telefon. Pozdrawiam

 49. Witam Panie Robercie, chciałbym zadać kilka pytań. Mianowicie zamierzam wraz z małżonką zakupić dom bliźniak na kredyt hipoteczny. Budynek zostanie oddany w 2019r w stanie deweloperskim, wtedy też bank ma przelać środki.Wartość domu wyniesie 350000, z czego wcześniej wpłacę opłatę rezerwacyjną w wysokości 10% czyli 35tyś. Niestety nie mam więcej oszczędności, dlatego mogę skorzystać jedynie z usług banku PKO, który wymaga jako jedyny 10% wkładu. Rozumiem że bank uzna ten zadatek jako wkład własny? W jaki sposób skredytować min 50 tyś na wykończenie, czy będę mógł dobrać kredyt? Obecnie z żoną zarabiamy wspólnie ok 7500 netto, jedno dziecko, posiadany kredyt na 36 m-cy z ratą 700zł oraz drugi na 16m-cy z ratą 100zł, karta kredytowa z limitem 2000. Posiadamy również ubezpieczenia rentowo emerytalne ze środkami zgromadzonymi w wysokości ok. 20000 zł. czy jest jakieś zagrożenie iż nie otrzymam kredytu?
  Pozdrawiam

  • Witaj Pawle,
   Śmiało możemy na blogu po imieniu sobie mówić.
   Pierwsza sprawa – PKO BP nie jest jedynym bankiem, który wymaga wkładu własnego na poziomie 10%. W innych bankach również 10% wystarczy. Na przykład w BZ WBK, Deutsche Bank, mBank, Pekao, Alior…

   Odpowiadając na pozostałe pytania.
   Środki, które wpłacisz deweloperowi banki będą traktowały, jako Twój wkład własny.

   Sugeruję od razu ubiegać się o kredyt na zakup i wykończenie domu. Później bank może nie nie zwiększyć Tobie kredytu i będzie problem. A tak od razu będziesz miał pewność, że masz zapewnione finansowanie na zakup i wykończenie. Niestety od tych 50.000 na wykończenie również będzie wymagane 10% wkładu własnego.
   Nie liczyłem Waszej zdolności kredytowej we wszystkich bankach, ale tak na oko nie powinno być problemu, jeżeli macie dłużysz staż i nie pracujecie od kilku miesięcy dopiero.

   Jest jednak jedna rzecz, która budzi moje obawy. Mianowicie długi okres na zapłatę ceny, dopiero w 2019. W większości banków od podpisania umowy kredytowej do uruchomienia kredytu nie może upłynąć aż tak długi termin. Zazwyczaj w ciągu kilku miesięcy trzeba kredyt wypłacić, po tym okresie umowa kredytowa wygasa. I tu jest problem, bo wg tego co napisałem wcześniej, musielibyście starać się o kredyt pod koniec 2018 (nie piszesz, kiedy dokładnie w 2019 budynek zostanie oddany). Tak więc wygląda na to, że teraz musicie dokonać wpłaty, nie mając przyznanego kredytu. Poza tym nawet jeżeli teraz w banku wstępnie uzyskacie informacje, że z kredytem będzie ok – to nie ma gwarancji, czy za rok, jak będziecie składać wniosek nie zmienią się warunki lub procedury w banku.

   Jeżeli teraz byście chcieli wnioskować o kredyt i mieć możliwość podpisania umowy kredytowej może warto porozmawiać z deweloperem, żeby jakąś minimalną część (poza wkładem własnym) wymagał od was wcześniej. Bank uruchomi transzę np. 2-3 tys. a resztę dopiero w 2019.
   Oczywiście od uruchomionej transzy będziecie musieli płacić już odsetki, ale to będą „groszowe” sprawy, w zamian będziecie mieli już teraz przyznany kredyt.
   Druga sytuacja, to ubieganie się o kredyt kilka miesięcy przed terminem płatności dla dewelopera.
   Każde rozwiązanie ma plusy i minusy. Pytanie czy w tej pierwszej opcji deweloper podpisałby umowę deweloperską?
   Paweł, potrzebowałbym jeszcze kilku informacji. Śmiało możesz zadzwonić lub napisz maila i podaj kontakt do siebie – łatwiej byłoby mi porozmawiać, niż pisać, bo kilka uwag jeszcze bym miał do Twojej sprawy.
   Również pozdrawiam

 50. Witaj Robercie,

  Planuję zakup mieszkania na kredyt z rynku wtórnego o wartości 272 000 zł.
  Nie posiadam żadnych zobowiązania typu raty kredytów, karty kredytowe, limity w rachunku bankowym… Jako wkład własny do kredytu planowałabym 80 000 zł. Mam 29 lat i pracuję na umowę o pracę na czas nieokreślony. Czy mam szansę na kredyt? Jaki bank byś polecił?

  • Witaj Paulino,
   Przy Twoich dochodach powinnaś mieć zdolność kredytową na kwotę kredytu, który planujesz zaciągnąć. Co do banków, to trudno mi jednoznacznie podać konkretne oferty bez dodatkowych informacji i Twoich oczekiwać. Warto odwiedzić np. Pekao, ING, BZWBK (teraz promocja kredytu bez prowizji). To tak na szybko…

 51. Witam 😉 chcemy z narzeczonym starać się o kredyt hipoteczny z dofinansowaniem wkładu własnego MDM. Narzeczony ma umowę na czas nieokreślony z dochodem ok 2200 zł netto, ja od lipca 2017 r. mam nowego pracodawcę, z tym, że w październiku miałam przerwę w zatrudnieniu (18dni) ;/// od 18 października br. mam umowę na czas określony (25 miesięcy) z dochodem 1900 netto od października, a wcześniej 1500 netto. Czy nie będzie problemy z kredytem? I co z przerwą w zatrudnieniu? Czy pracodawca mógłby wpisać zatrudnienie od lipca bez wykazywania przerwy w zatrudnieniu?

 52. Witam. Razem z mężem planujemy kredyt hipoteczny. Mamy działkę wartą około 100 tys i 50tys wkałdu własnego w gotówce. Ja obecnie nie pracuje, a mąż od 4 miesięcy ma umowe o prace na czas nieokreślony na kwotę 3500 netto. Czy mamy szanse na kredyt wysokości 300tys?

  • Witaj Kasiu,
   Może trochę zabraknąć do tych 300 tys. Należałoby dokładnie przeanalizować Waszą sytuację. Trochę więcej szczegółów potrzebna. Niestety obecnie mam ograniczone możliwości czasowe na pełną i dokładną analizę. Dokładne sprawdzenie zdolności kredytowej we wszystkich bankach zajmuje trochę czasu, a obiecałem już kilku czytelnikom bloga, że przyjrzę się ich sprawie.
   Sam nie dam rady obecnie, ale może będę w stanie polecić Tobie jakiegoś zaufanego doradcę z Twojej miejscowości, jeżeli oczywiście chciałabyś, który dokładnie sprawdziłby dla Was zdolność.

   • Jesteśmy z Chełma, województwo lubelskie 🙂 bylibyśmy wdzięczni za jakiś zaufany kontakt 🙂 Lublin, Zamość też wchodzą w grę. Z góry wielkie dzięki!:)

    • Kasiu, z Lublina znam zaufanego doradcę, jego region to też Chełm, Zamość i okolice. Wysyłam kontakt na podanego maila. Pozdrawiam 🙂

 53. Witam,
  Chcielibysmy z partnerka kupic dom w 2019r. Zdolnosc kredytowa mamy spokojnie. Bardziej interesuje mnie zagadnienie, jak banki patrza na sytuacje, jezeli np. zakupilbym tylko na siebie w 2018 kawalerke za ok 120k, w celach inwestycyjnych, a rok pozniej wystepowal o kredyt na dom razem z partnerkA, za ok 500k. Czy krotki odstep miedzy transakcjami moze byc przeszkoda?
  Obydwoje mamy umowy o prace, na nieokreslony..
  Z gory dzieki za odp.

  • Witam,
   Przemku nie sądzę, żeby to był jakiś problem. Rozumiem, że kawalerka będzie nabywana z udziałem kredytu hipotecznego?
   Gdybyście mieli cztery… pięć kredytów hipotecznych… wtedy niektóre banki mogłyby się zastanawiać… A tak nie ma obawy…
   Kupując dom na kredyt, mając już wcześniej jeden kredyt hipoteczny nie stanowi problemu, pod warunkiem, że zdolność kredytowa będzie OK.

   PS: Nabywając nieruchomość w celach inwestycyjnych, zwłaszcza na wynajem, warto w kalkulacjach przyjąć ewentualny wzrost stóp procentowych. Bo jeżeli wzrosną, zakładana stopa zwrotu z inwestycji może się znacząco obniżyć. To tak przy okazji 🙂
   Pozdrawiam

 54. Witam Panie Robercie

  Sprawa wygląda następująco:
  Podpisałem umowę przyrzeczenie u notariusza (10.2017), wpłaciłem wkład własny 30 tyś zł(10.2017). W grudniu miałem załatwiać formalności z bankiem. Kredyt na ok 200 tyś zł z MDM. Umowa o prace na czas nieokreślony, ze zdolnością nie powinno być problemu. Nagle firma w ogłasza likwidacje działu produkcji, wszystkich obejmuje zwolnieniami grupowymi. Udało mi się dogadać, żeby zatrudnili mnie na innym stanowisku w spółce z którą współpracujemy.Na dniach dostanę Promesę o zatrudnieniu na okres 1 rok, podstawa trochę wyższa. Jakie mam szanse na załatwienie kredytu?, Jakie dodatkowe dokumenty powinienem przedstawić w banku, żeby zwiększyć możliwość otrzymania kredytu?

  • Marcinie,
   Z tego co piszesz to zaistniała sytuacja może skomplikować przyznanie kredytu hipotecznego. Pytanie od kiedy zaczniesz pracę w nowej firmie. Fakt, że będziesz miał umowę na czas określony nie jest problemem, choć może to obniżyć zdolność kredytową (np. Pekao). Gorzej, że w nowej firmie będziesz pracował krótko i będziesz zaraz składał wniosek o kredyt. Teoretycznie może od razu próbować, ale z doświadczenia powiem, że najlepiej gdyby upłynęły 3 miesiące (3 wpływy wynagrodzenia). Zadzwoń proszę, dopytam o szczegóły.

 55. Witaj Robercie ponownie,

  Mam dodatkowe pytanie: czy banki jakos inaczej patrza na transakcje kupna-sprzedazy mieszkania, gdy stronami sa czlonkowie rodziny? Np rodzice dziecku sprzedaja mieszkanie, a kupujacy chcialby je kupic za kredyt hipoteczny?

  Jezeli moglbys tez polecic jakiegos obrotnego rzetelnego doradce z lodzi-bede wdzieczny.
  Pozdrawiam

  • Witaj Przemku,
   W przypadku tzw. transakcji rodzinnych w niektórych bankach może być problem, ale inne banki kredytują bez problemu, jeżeli cena transakcyjna odzwierciedla wartość rynkową.
   W Łodzi znam bardzo dobrego, zaufanego doradcę – wysyłam kontakt na maila. To osoba, która od niedawna pomaga mi prowadzić bloga 🙂 – odpisuje na Wasze komentarze.
   Również pozdrawiam

  • Witaj Paulino,
   W Katowicach mogę polecić Tobie dobrego doradcę kredytowego, namiar wysłałem na maila.

   • Dzień dobry Robercie,
    Mogę również prosić o kontakt do dobrego doradcy kredytowego w Gliwicach lub ewentualnie w Katowicach lub okolicy?
    Mam wiele pytań, na które mój kuzyn-doradca kredytowy jednak nie potrafi odpowiedzieć.

    Pozdrawiam,
    Grzegorz

    • Witam serdecznie,
     Wysłałem kontakt do doradcy z Katowic na podanego maila. Mam nadzieję, że pomoże, no chyba, że faktycznie takie trudne pytania 😉
     Również pozdrawiam.

 56. Dzień dobry, chcemy wziąć z mężem kredyt hipoteczny, mamy dwójkę dzieci, mąż ma umowę na czas nieokreślony, ja na zastępstwo i w związku z tym mam pytanie czy moja umowa liczy się, w którymś z banków przy zaciąganiu kredytu. Moja umowa trwa już 2,5 roku i jest do powrotu osoby, która rozpoczęła właśnie urlop macierzyński.

  • Witaj Aniu,
   Przepraszam, że tak późno odpowiadam – gdziś mi się „zapodział” Twój komentarz. Umowy na zastępstwo często są problematyczne dla banków. Potrzebuję więcej szczegółów – napisz proszę maila, wiadomość na FB przez stronę HipotecznyBlog lub zadzwoń.

 57. Witam
  Staramy się z żoną o kredyt hipoteczny niestety dwa banki już odrzuciły wnioski.
  Jesteśmy zatrudnieni na czas określony do września tego roku, mamy promesy od pracodawców, ale żona przebywa na l4 od 5 miesięcy (100 % płatny ). Kredytu potrzebujemy 170 tyś czyli 80% wartości domu, zarobki 2500 i 1700. W jakim banku złożyć wniosek, czy jest jakaś szansa na uzyskanie kredytu ?

 58. Robercie,i ja postanowiłam zadać pytanie. Zamierzam starać się o kredyt na mieszkanie jako singiel. Nieruchomość kosztuje 150tyś. Dysponuje wkładem własnym 30tyś czyli 20%.
  Pracuje od 17miesięcy na umowie na czas określony, do końca umowy jeszcze 18miesięcy. Moje średnie dochody z np ostatnich 3 miesięcy to 1800zł bez premii lub 2000zł uwzględniając premie przyznawana raz do roku i wypłacana co kwartał danego roku (na konto,osobno od wypłaty). (ostatnia w grudniu)
  Nie mam dzieci,samochodu, kart kredytowych,miałam kredycie studencki spłacony kilka tygodni temu dużo przed czasem,w PKO BP, tam też prowadzę konto).
  Proszę,oszacuj moja zdolność i szansę na kredyt 120tyś.
  Ps.Pracuje w pewnej sieciowce,gdzie wewnętrzna polityka firmy nie pozwala na wystawianie promesy zatrudnienia.z tego co wiem wtedy Pko BP odpada? Który bank może mnie potraktować najlepiej ?
  Czy mam realną szansę na ten kredyt?

 59. Witam,

  jestem udziałowcem (20%), a zarazem Prezesem zarządu spółki z o.o. i otrzymuje wynagrodzenie z powołania miesięcznie 15.000 PLN brutto + 10% rocznego EBITDA.

  Spółka w 2016 roku wygenerowała 290.000 PLN straty ze względu na duże inwestycje w park maszynowy. W 2017 roku odrobiliśmy straty i zakończyliśmy rok z zyskiem na poziomie 310.000 PLN.

  Moja małżonka prowadzi od 4 lat działalność gospodarczą, ale także sporo inwestując w środki trwałe firmy (lokal/flota) podatków płaci mało 😉

  W czerwcu urodzi nam się pierwsze dziecko. Żona nie wybiera się na urlop macierzyński, ciągle opłacając składki

  Na domiar złego małżonka spłaca jeszcze 15 letni kredyt na 250.000 PLN – zostało 12 lat.

  Ja nie mam żadnych zobowiązań.

  Czy w związku z dość nieciekawą sytuacją powinniśmy mieć spore obawy co kredytu hipotecznego ?

  Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.

  Pozdrawiam,
  Marian

  • Witaj,
   Jeżeli jesteś udziałowcem i dodatkowo uzyskujesz wynagrodzenie z tej spółki – bank może poprosić o dokumenty firmy (bilans, rachunek wyników itp.), ale nie musi prosić (każdy bank inaczej do tego podchodzi).
   Najważniejszy będzie rok 2017, a wtedy Spółka wykazała dochód. Choć bank może poprosić również o wyniki za 2016… Stratę można wytłumaczyć inwestycjami popierając to dodatkowymi dokumentami. Gdyby bank poprosił o dokumenty za 2016 to od razu warto dać dodatkowo wyniki za wcześniejsze lata (2015, 2014) jeżeli nie było straty. Dzięki temu łatwiej będzie przekonać bank, że spółka jest dochodowa, a ze względu na proces inwestycyjny raz przydarzyła się strata.

   Co do małżonki – tu wprost będzie brany pod uwagę wykazywany przez nią dochód. Napisałeś, że żona też inwestuje w działalność, m.in. środki trwałe. Niektóre banki zwiększają dochody wykazywane w PIT o odpisy amortyzacyjne. Amortyzacja jest kosztem, ale nie jest wydatkiem, dlatego niektóre banki podniosą jej dochód o amortyzacje.
   Fakt, że spłaca inny kredyt hipoteczny nie stanowi problemu, pod warunkiem, że spłaca go terminowo. Oczywiście rata tego kredytu obniży zdolność kredytową, ale jeżeli Wasze dochody mimo to w ocenie banku spełnią kryterium zdolnościowe, to można ubiegać się o kolejny kredyt hipoteczny.
   Również pozdrawiam

 60. Witam
  Staram się z mężem o kredyt hipoteczny. Ja mam umowę na czas nieokreślony i tak samo mąż. Oboje zarabiamy najniższa krajowa. Mamy wkład własny w postaci działki. Interesuje mnie kredyt w wysokości ok. 170 tys. Ale mamy pewien problem otóż ja nie mam regularnych wpływów wypłaty na konto ( zaległość co najmniej 0,5 roku ) pracę obecnie szukam ale też kiepsko. Proszę mi powiedzieć czy bank udzieli nam kredytu. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Joanno, proszę skontaktuj się ze mną – dopytam o szczegóły związane z tym brakiem wpływów na konto.

 61. Witaj Robercie staram się o kredyt hipoteczny na budowę domu i kupna działki szacuje ze inwestycja wyjdzie mnie około 280tys.zł.Oczywiście posiadam wkład własny 100tys.zł.Pracuje na umowę o prace na czas określony ale zakład pracy wystawia promesy juz takie zaświadczenie otrzymałem zarobek udokumentowany!niestety 2160zł.netto nie jestem obciążony żadnymi kartami ani kredytami(pod koniec stycznia zpłaciłem przed czasem kredyt w skok)ani innymi tego typu rzeczami.W gospodarstwie jest nas czworo żona nie pracuje 1 bank już nam odrzucił wniosek powoli zaczynamy tracić nadzieje ponieważ chcemy być juz na”swoim”od 2 lat wynajmujemy dom i płacimy 1200zł miesięcznie czynszu+media i nie mamy problemu z oplacaniem tego.Historia kredytowa z jakieś 5 lat temu miałem kłopot ze splata karty kredytowej ale wszystko jest juz dawno uregulowane.Dodam że mamy oboje po 31 lat co mamy robić gdzie pójść z ta sprawa byliśmy tez w pko bo prowadzę tam rachunek bankowy od około 3 lat ale nic konkretnego pani oznajmiła że nie mam zdolności prosze o rade!Dziekuje pozdrawiam

  • Witaj Mariuszu,,
   Obawiam się, że przy dochodach, które podałeś i 4 osobach w gospodarstwie domowym będzie problem ze zdolnością kredytową. Może będzie możliwość przyłączenia kogoś do kredytu, kto podniesie zdolność kredytową. Nie wiem czy istnieje taka możliwość i czy ją rozważaliście? To jedyne, co przychodzi mi do głowy. Również pozdrawiam

 62. Owszem rozważaliśmy z żona i takie rozwiązanie żeby przyłączyć do kredytu teścia który posiada emeryturę w wysokości 3665 zł.i spłaca kredyt gotówkowy w miesięcznych ratach 1200zł ma lat 58 wiadomo okres kredytowania by sie zmniejszył no i historia kredytowa tez różna bywała, tylko czy gdy zostanie nam przyznany taki kredyt hipoteczny to część naszego domu bedzie należeć również do Niego?Zupełnie nie orientuje sie w tych sprawach jak to wyglada i czy wogóle byśmy mogli sie starać o taki kredyt?Pozdrawiam

  • Teściu nie będzie współwłaścicielem nieruchomości. Przystąpi jedynie jako współkredytobiorca, żeby „podnieść” Wam zdolność kredytową. Taka osoba (współkredytobiorca) nie musi być współwłaścicielem nieruchomości w żadnym banku.

   Rata, którą płaci teść to dość duże obciążenie. 1200 zł raty obniża zdolność kredytową o jakieś 100.000 złotych. No i historię kredytową w BIK należałoby wcześniej sprawdzić, jeżeli są wątpliwości jak spłacany był ten kredyt. Dobrze byłoby zweryfikować historię kredytową, zanim złoży się wniosek do banku.
   Pytanie też, czy teść jest w związku małżeńskim? Jeżeli tak i nie ma rozdzielności majątkowej to wówczas jego żona również musiałaby przystąpić do kredytu.

   Masz rację, wiek teścia, 58 skróci okres kredytowania do maksymalnie 12 lat w większości banków, 17 lat (np. w PKO BP) czy do 22 lat (w Alior Banku, który jest dość drogi).

   Mariuszu, zadzwoń jutro ewentualnie do mnie zapytam o szczegóły, lub napisz maila z kontaktem do Ciebie.
   Pozdr

 63. Witaj Robercie,

  Takie raczej ogólne pytanie – czy jakikolwiek bank obecnie uznałby wkład własny w formie mieszkania (które będzie przeznaczone do sprzedaży po przeprowadzce do nowego; nieobciążone żadnym kredytem)? Mam na myśli taki dodatkowy wkład własny oprócz gotówki?

  Dziękuję za odpowiedź!

  • Witaj Karolino,
   Czy masz w ogóle jakiś wkład własny w formie gotówki, oprócz dodatkowej nieruchomości? Jeżeli tak, to ile procent ceny stanowi? 5, 10% …
   PS: Bez wkładu w formie gotówki praktycznie drugie zabezpieczenie nie wchodzi w grę.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

inne w kategorii zasady zaciągania kredytu

do góry strony