Strona główna finansekredyt hipoteczny Wkład własny 2021

Wkład własny 2021

by Robert Wasilewski
4 komentarze
wkład własny 2021

Jak wyglądają wymogi banków odnośnie wkładu własnego w 2021 roku? Zebrałem wszystkie informacje w jedną całość i poniżej przedstawiam, jak to wygląda w poszczególnych bankach.

Co ważne, od pewnego czasu można zauważyć, że banki, które po wybuchu pandemii zaostrzyły procedury, obecnie zaczęły obniżać wymagany wkład własny. We wrześniu 2020 roku ING i BOŚ obniżyły wkład własny z 30 do 20%. 5 dni temu Bank Pekao obniżył wkład własny z 15 do 10%. Co prawda na razie tylko dla mieszkań o powierzchni do 80 mkw i dla wybranych gmin, ale to zawsze jakieś ułatwienie. Chodzą też słuchy, że w lutym na podobny ruch może zdecydować się PKO BP.

[dopisano 01.02.2021] Bank PKO BP właśnie obniżył wymagany wkład własny do poziomu 10%. Na razie dotyczy tylko lokali mieszkalnych. I zaznaczę Wam od razu – dotyczy to tylko “typowych” mieszkań. Jeżeli na przykład będziecie nabywali szeregowiec czy bliźniaka, gdzie deweloper sprzedaje to, jako lokal mieszkalny – wymagany wkład własny będzie, jak dla domów, tj. 20%.

Przy okazji – więcej o wkładzie własnym: komu i kiedy wpłacamy, jak udokumentować wkład i wiele innych przydatnych informacji znajdziecie w Wkład własny przy kredycie hipotecznym

Wkład własny dla kredytów w PLN

Wymagany wkład własny w przypadku kredytów hipotecznych na cel mieszkaniowy wygląda następująco.

BankWymagany wkład własny
Alior Bank10%
Bank Pocztowy20%
BNP Paribas20%
BOŚ Bank20%
Credit Agricole10%
ING20%
mBank10% – standardowo

30% – jeżeli kredytobiorca posiada już 2 kredyty hipoteczne i zaciąga kolejny

50% – jeżeli kredytobiorca posiada 3 kredyty hipoteczne i zaciąga kolejny
Millennium10% – standardowo

20% – jeżeli kupujesz nieruchomość o wartości powyżej 750.000 w miastach: Białystok, Bydgoszcz, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Warszawa, Wrocław oraz Trójmiasto

20% – jeżeli kupujesz nieruchomość o wartości powyżej 500.000 w pozostałych miejscowościach
Pekao Bank Hipoteczny20%
Bank Pekao10% – tylko dla lokali mieszkalnych o powierzchni użytkowej do 80 m2 zlokalizowanych w gminach: Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Wrocław, Kraków, Poznań, Łódź, Lublin, Szczecin, Bydgoszcz, Białystok, Rzeszów, Olsztyn, Toruń, Katowice Jabłonna, Nieporęt, Marki, Ząbki, Zielonka, Sulejówek, Wiązowna, Józefów, Konstancin-Jeziorna, Piaseczno, Lesznowola, Raszyn, Michałowice, Piastów, Ożarów Mazowiecki, Stare Babice, Izabelin, Łomianki, Sosnowiec, Gliwice, Zabrze, Bytom, Ruda Śląska, Tychy, Dąbrowa Górnicza, Chorzów, Jaworzno

15% – dla lokali mieszkalnych do 80 m2 z pozostałych gmin, które nie są wymienione powyżej

20% – dla lokali mieszkalnych o powierzchni użytkowej powyżej 80 m2 oraz dla domów jednorodzinnych
PKO BP10% – dla lokali mieszkalnych

20% – dla pozostałych nieruchomości
Santander Bank0% – jeżeli kredytobiorca da bankowi pod zabezpieczenie dodatkową nieruchomość i jeżeli kwota kredytu nie będzie przekraczała 70% wartości obu zabezpieczeń

10% – dla osób, które od 3 miesięcy posiadają rachunek w Santander Banku i w każdym z 3 ostatnich miesięcy zasilały konto

20% – dla pozostałych kredytobiorców

Wkład własny dla kredytów walutowych

Cześć z Was zarabia za granicą, dlatego na koniec króciutko napiszę, jak wygląda wkład własny przy kredytach walutowych. W Pekao dostępne waluty: EUR, USD, GBP, SEK oraz NOK. Natomiast kredyty walutowe w Alior Banku dostępne są w: EUR, GBP oraz USD.

BankWymagany wkład własny
Alior Bank22% – dla kredytów w Euro

26% – dla kredytów w GBP

32% dla kredytów w USD
Pekao30% – dla kredytów udzielanych na okres do 15 lat

40% – dla kredytów z okresem kredytowania 20 lat (20 lat to maksymalny okres w przypadku kredytów walutowych)

Podobne wpisy

4 komentarze

Paulina 06.02.2021 - 07:12

Witam,
mam swoje 64 tyś. przy umowie wstępnej będę płaciła zadatek 10 tyś. Czy to dla banku się będzie liczyło do wkładu własnego? Jak mam pokazać bankowi, że mam 64 tyś. jak już wpłacę 10 tyś to na koncie zostanie mi 54 tyś. Może zanim wpłacę zaliczkę to lepiej jest wydrukować z konta jakieś potwierdzenie?

Odpowiedz
Robert Wasilewski 06.02.2021 - 11:37

Witaj Paulino,
Wpłacona zaliczka/zadatek przy umowie przedwstępnej zaliczana jest na poczet wkładu własnego. Nie musisz generować wyciągu z rachunku bankowego potwierdzającego Twój wkład własny w wysokości 64 tys. W umowie przedwstępnej sprzedający potwierdzi, że 10 tys. otrzymał tytułem zaliczki. Poza tym obecnie rzadko się zdarza, żeby banki wymagały udokumentowanie wkładu własnego. Bank zakłada, że te pieniądze posiadasz, bo i tak będziesz musiała je wcześniej czy później przelać sprzedającemu (kredyt hipoteczny jest wypłacany dopiero po tym, jak kredytobiorca wniesie swój wkład).

Odpowiedz
Jacek 14.02.2021 - 17:15

Cześć Robert. Jestem pod wrażeniem bloga i zawartych tu informacji. Inaczej wiele spraw sobie wyobrazałem dopóki nie poczytałem twoich wpisów. Piszesz, że znasz dobrych doradców. Akurat jestem przed wyborem kredytu na pierwsze mieszkanie i czy możesz polecić dobrego doradcę z Warszawy. Pozdrawiam i powodzenia!

Odpowiedz
Robert Wasilewski 15.02.2021 - 11:17

Witaj Jacku,
W Warszawie znam i mogę polecić dobrego doradcę kredytowego. Namiary wysłałem na maila, którego podałeś przy dodawaniu komentarza.
Również pozdrawiam.

Odpowiedz

Pozostaw komentarz