Strona główna doradcy kredytowi Doradca Kredytowy a Doradca Finansowy

Doradca Kredytowy a Doradca Finansowy

by Robert Wasilewski
0 comment
W polskim prawie nie ma licencji na takich doradców i dlatego możemy spotkać różne wyjaśnienia dla tych zawodów. Dla mnie osobiście doradca kredytowy to specjalista od kredytów. Doradca finansowy zaś to pojęcie szersze. Najkrócej: doradca finansowy jest od finansów… A tak na poważnie to specjalista, który posiada gruntowną wiedzę z zakresu rynków finansowych:
  • rynku kapitałowego (np. obligacje, akcje) – bo w końcu będzie nam doradzał przy wyborze optymalnego funduszu inwestycyjnego, jeżeli chcemy ulokować nasze pieniądze,
  • rynku pieniężnego (np. lokaty) – nie trzeba wyjaśniać,
  • rynku kredytowego – też chyba nie trzeba wyjaśniać,
  • rynku walutowego – Forex coraz bardziej zyskuje na
    popularności.
Dla ścisłości w ramach rynku finansowego funkcjonuje też rynek instrumentów pochodnych. Nie będę jednak o nim pisał, bo raczej przeciętny Kowalski czytający mojego bloga nie korzysta z tego typu instrumentów. Ale wspomnieć musiałem, żeby moi byli studenci nie zarzucili mi, że coś przeoczyłem, podczas gdy kiedyś sam ich katowałem tą wiedzą…

Doradca finansowy

Osobiście uważam, że doradca finansowy powinien mieć gruntowną wiedzę ekonomiczną, a nawet historyczno-ekonomiczną, mocne podstawy makroekonomiczne, bo przecież doradza nam co mamy zrobić z pieniędzmi, gdzie je ulokować. Musi interesować się ogólnie pojętymi finansami, obserwować trendy, umieć wyjaśniać zależności ekonomiczne. I najważniejsze musi bardzo uważnie słuchać swoich klientów, dokładnie określać ich potrzeby, przestrzegać przed ryzykiem i dokładnie im wszystko wyjaśniać. Doradca finansowy nie jest lepszy od kredytowego, po prostu oprócz kredytów zajmuje się również innymi produktami finansowymi.

Nie wyobrażam sobie jednak sytuacji, w której doradca kredytowy, ten który zajmuje się tylko kredytami, nie posiada też gruntownej wiedzy z innych dziedzin, chociażby związanej z ubezpieczeniami, które często towarzyszą kredytom hipotecznym. Wiedzą z zakresu rynku pieniężnego, stóp procentowych i wielu, wielu innych pokrewnych dziedzin, żeby móc rzeczowo rozmawiać z klientem. To klient powinien podejmować świadome decyzje bez względu czy chce kredyt, czy szuka produktu do ulokowania swoich pieniędzy. Żeby podjął świadomą decyzję musi wszystko zrozumieć i nie może zostać wprowadzony w błąd!

Doradca bankowy

Funkcjonuje jeszcze w potocznym języku pojęcie doradca bankowy. W mojej opinii może to być zarówno doradca kredytowy, jak też finansowy. Różnica polega tylko na tym, że jego oferta jest ograniczona tylko do produktów instytucji, w której pracuje. Nie znaczy to, że taki doradca nie jest w stanie nam znaleźć fajnego rozwiązania lub odwrotnie – podrzucić nam zgniłe jajo.
To trochę tak, jak byśmy poszli do salonu Nokii – możemy kupić dobry tani smartfon lub drogi, który jednak nie spełni naszych oczekiwać. Z kolei z doradcami finansowymi czy kredytowymi jest tak, jak byśmy poszli do MediaMarkt – duży wybór telefonów różnych producentów. Co nie oznacza, że z zakupu będziemy zadowoleni. Wszystko zależy od uczciwego i kompetentnego doradcy!
4/5 - (3 głosy)

Podobne wpisy

Pozostaw komentarz