Strona główna doradcy kredytowi Dobry doradca kredytowy – na co możesz liczyć

Dobry doradca kredytowy – na co możesz liczyć

by Robert Wasilewski
6 komentarzy

Dobry doradca kredytowy… czyli jaki? Na co możesz liczyć u takiego fachowca? Pisałem wcześniej i zachęcałem Was do skoncentrowania się w  pierwszej kolejności na znalezieniu dobrego doradcy kredytowego: Doradcy Kredytowi – Fakty i Mity. To zaprocentuje później: nie tylko na etapie poszukiwania kredytu hipotecznego i wszystkich formalności z tym związanych, ale także później po wypłacie kredytu.

Jeżeli traficie do dobrego doradcy, to gwarantuję Wam, że będziecie też zadowoleni z kredytu. O ile z kredytu w ogóle można być zadowolonym … 😉 Życzę Wam, żebyście mieszkania kupowali za gotówkę, ale niestety, tylko nieliczni mogą sobie na taki luksus pozwolić.

Dobry doradca kredytowy, czyli jaki?

Dobry doradca kredytowy to znaczy: uczciwy, kompetentny, z dużym doświadczeniem, rzetelny i solidny, na którym zawsze można polegać. Co tak naprawdę może zaoferować Wam dobry doradca kredytowy? Jeżeli uważacie, że znajdzie Wam tylko najlepszy kredyt hipoteczny to się mylicie, albo też powiem, że mało wymagacie od takiego doradcy kredytowego. Stanowczo za mało. Ja bym poszedł do takiego doradcy, że maksymalnie skorzystać z jego wiedzy i doświadczenia. Uwierzcie mi: wymagajcie dokładnych wyjaśnień i pytajcie o wszystko – dobry doradca nie obrazi się. Wręcz przeciwnie – zyskacie w oczach takich doradców. To sama przyjemność tłumaczyć klientowi krok po kroku wszystkie zawiłości związane z kredytem. Im więcej klient wie, tym później cały proces przebiega szybko i sprawnie, sprawnie dla klienta i sprawnie też dla doradcy.
Mówimy tu o dobrym doradcy, dla którego praca to poniekąd pasja, który lubi rozmawiać z klientami i cieszy się kiedy polecają go innym. Nie rozmawiamy tu o sprzedawcach kredytów, którzy działają, jak w fabryce i dla których klient to zło konieczne, ale trzeba go tolerować, bo na nim można zarobić.
Na co możemy liczyć udając się do dobrego doradcy kredytowego?

Wybór faktycznie korzystnej oferty

Nie muszę chyba Wam mówić, że do doradcy idziemy przede wszystkim po to, żeby znalazł dla nas najlepszy kredyt hipoteczny. To oczywiste, ale rzeczywistość nie jest tak różowa. Wielokrotnie widziałem oferty, które z tym twierdzeniem nie miały dużo wspólnego. Widziałem oferty, które w danej chwili nie były najlepsze dla klienta – można było znaleźć korzystniejsze. Widziałem oferty, które były super, ale poza zasięgiem klienta (ze względu na wkład własny, zdolność kredytową itp.). Widziałem symulacje kredytowe, w których doradca nie podał wszystkich kosztów kredytu, może i drobnych kosztów, ale zawsze kosztów.
Przecież po to idziemy do doradcy, żeby nam wszystko dokładnie powiedział. Niektóre oferty w bankach różnią się minimalnie i czasami na podstawie tych drobnych szczegółów podejmujemy decyzje, które wiążą nas później na 20 czy 30 lat. Przecież nie o to chodzi, żeby po wypłacie kredytu i otrzymaniu pierwszego harmonogramu z banku zrobić wielkie oczy.
kredyt hipoteczny harmonogram
Dlatego, jeżeli od razu trafimy do kompetentnego i rzetelnego doradcy kredytowego unikniemy przykrych niespodzianek i niedomówień. Dobry doradca kredytowy nie pozwoli sobie na niedomówienia, dokładnie omówi z tobą poszczególne oferty i przede wszystkim nie będzie ukrywał żadnych kosztów.  Co również ważne, nie pozwoli sobie na wciskanie Ci niepotrzebnych dodatkowych produktów. Pracuje na swoją renomę i wiarygodność.

Zwrócenie uwagi na możliwe komplikacje

Dobry doradca kredytowy z wieloletnim doświadczeniem zada Wam wiele pytań. Czasami pytania mogą wydawać się nie związane z tematem, ale to tylko pozory. Na podstawie zebranych informacji będzie mógł znaleźć Wam najlepsze rozwiązanie. Będzie też mógł wyłapać wszystkie możliwe drobiazgi, które mogą rzutować na przyznanie kredytu na zaproponowanych warunkach lub przyznanie kredytu w ogóle. Wybór najlepszej oferty to jedno, druga sprawa to faktycznie uzyskanie takiego kredytu. Tu liczy się doświadczenie, które jest jedną z cech dobrego doradcy.
Jeżeli dobry doradca wskazuje Wam możliwe problemy lub widzi jakieś przeszkody, które nie do końca wpisują się w procedury bankowe to bardzo dobrze. Nie robi tego po to, żeby Was wystraszyć lub żeby sobie pomarudzić. Nie traktujcie go, jak malkontenta. Zwraca uwagę, żebyście od początku do końca mieli świadomość na czym stoicie, co może się wydarzyć lub co zrobić, żeby faktycznie kredyt został Wam przyznany na zaproponowanych warunkach. Doradca, który udzielił kilkuset kredytów, pracuje od wielu lat i widział już niejedno jest wyczulony na sprawy, które odbiegają od procedur bankowych. Jeżeli będzie taka konieczność zasygnalizuje problem, ale jednocześnie jego doświadczenie pozwoli mu podpowiedzieć Wam rozwiązanie.
Nie sztuką jest usłyszeć od doradcy: wszystko w porządku, można wpłacić zadatek na mieszkanie, a później przekonać się, że bank zaproponował gorsze warunki kredytu lub nie przyznał kredytu w ogóle. Czy tego oczekujecie? Chyba nie.
Oczywiście idąc do mało doświadczonego doradcy z niezbyt dużą wiedzą też możecie usłyszeć, że tu będzie problem i tam będzie problem. W takim przypadku sam był potraktował doradcę, jak malkontenta, który „nie ogarnia” tematu. My jednak rozmawiamy o dobrych doświadczonych doradcach i każdą uwagę takiego specjalisty warto wziąć sobie do serca.

Bankowe formalności bez zgrzytów

W tym przypadku akurat wszyscy doradcy, którzy znają procedury bankowe są w stanie popilotować każdy temat. Nie jest sztuką skserować dokumenty i pomóc kredytobiorcy w wypełnieniu formularzy bankowych. Sztuką natomiast już jest skompletować faktycznie potrzebne dokumenty. Korzystając z usług dobrego doradcy raczej nie usłyszycie: wie Pani/Pan co, jeszcze zapomniałem powiedzieć o takim i takim dokumencie, to też będzie potrzebne do kredytu… i zapomniała Pani/ Pan się podpisać na jednym formularzu… Dobry doradca kredytowy poprowadzi Wasze sprawy od pierwszej rozmowy, aż do wypłaty kredytu, a nawet po wypłacie – przypomni o dostarczeniu polisy ubezpieczenie mieszkania (być może zarekomenduje Wam dobrego agenta ubezpieczeniowego), przypomni o formalnościach z wpisem hipoteki, żebyście niepotrzebnie nie płacili tzw. ubezpieczenia pomostowego itp.

Obsługa posprzedażowa

Większość osób nie zdaje sobie sprawy, jak fajnie mieć pod ręką kompetentnego i zaangażowanego w nasze sprawy doradcę kredytowego również na późniejszym etapie, po wypłacie kredytu. Zapytajcie znajomych, którzy spłacają swój kredyt już kilka lat. Czy nie zdarzyło im się konsultować z doradcą różnych spraw, które wyszły w trakcie spłaty kredytu: nadpłaty kredytu lub całkowitej spłaty, zmiany zabezpieczenia, rozliczenia remontu czy budowy domu, wyjaśnienia nowego harmonogramu, który przysłał bank, podwyższenia kredytu i wielu innych przypadków.
Osoby, które dopiero szukają kredytu hipotecznego, wcześniej też nie mieli żadnego, nie są w stanie teraz docenić obsługi posprzedażowej. Nie dziwię się wcale. Po prostu myślą, że po zaciągnięciu kredytu będą spłacać raty i tyle. I większości przypadków tak będzie. Jednak część z Was, będzie za kilka lat chciała nadpłacić kredyt, przenieść hipotekę, sprzedać mieszkanie z hipoteką itp. Wtedy dopiero docenia się doświadczonego i kompetentnego doradcę (finansowego czy bankowego), który już nas zna i z którym można się spotkać i poprosić o poradę. Żadna bankowa infolinia tego nie zastąpi.
Jest takie powiedzenie: jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz. Ja powiem tak: szukasz dobrego kredytu? Zacznij od dobrego doradcy.
4.5/5 - (11 głosów)

Podobne wpisy

6 komentarzy

Anonimowy 02.03.2015 - 22:03

ja niestety trafiłem na patałacha i o mało włos nie straciłem pieniędzy, cały czas powtarzała, że wszystko będzei dobrze, żeby się nie stresować a później zaczął się problem za problemem z tym kredytem
idźcie do kilku doradców, żeby wyrobić sobie zdanie w temacie i nie ufajcie jednemu, bo możecie się grubo przejechać na tym M.D.

Odpowiedz
Anonimowy 05.03.2015 - 09:22

Znasz/Mógłbyś może polecić jakiegoś dobrego doradcę w Poznaniu?

Odpowiedz
Robert Wasilewski 05.03.2015 - 14:02

Tak, w Poznaniu znam godnego polecenia doradcę, nawet kilku… Prośba napisz lub zadzwoń w tej sprawie, kontakt do mnie w menu na górze. Nie podaję danych do innych osób w publicznych komentarzach.

Odpowiedz
Ada1984 06.03.2015 - 15:24

Ehhh, trudno o dobrego doradcę. Byłam aż u trzech osób i dopiero ten 3ci okazał się super, chociaż mnie ostrzegał, że z kredytem nie będzie łatwo (zarabiałam na zleceniach). Ale wzbudził zaufanie, właśnie dlatego, że nie obiecywał cudów. RADA dla wszystkich – nie ufać ślepo jednemu doradcy. Iść jeszcze do innego i posłuchać co on powie.

Odpowiedz
Anonimowy 17.03.2015 - 17:33

A znasz dobrego doradcę w Rzeszowie i możesz polecić? Z góry dziękuję.

Odpowiedz
Robert Wasilewski 21.03.2015 - 07:31

Niestety, nie znam na tyle, żeby z pełnym przekonaniem kogoś Ci polecić. Wyznaję zasadę: nic na siłę. Jeżeli nie jestem do kogoś/czegoś przekonany to nie polecam.
Spróbuj popytać znajomych, na pewno ktoś zna jakiegoś kompetentnego doradcę. Pozdr

Odpowiedz

Pozostaw komentarz