Strona główna finansekredyt hipoteczny Kredyt hipoteczny krok po kroku

Kredyt hipoteczny krok po kroku

by Robert Wasilewski
5 komentarzy
W kolejnych cyklach postaram się Wam opowiedzieć o poszczególnych etapach i zwrócić uwagę na istotne rzeczy, które mają wpływ na bezpieczeństwo całej transakcji, czas załatwienia sprawy, a nawet utratę wpłaconego zadatku.
4.4/5 - (7 głosów)

Podobne wpisy

5 komentarzy

Anonimowy 19.06.2015 - 14:58

Krótko i zwięźle. Twojego bloga miło się czyta mimo iż to blog finansowy. Wiele ciekawych porad można znaleźć i przykładów.

Odpowiedz
Robert Wasilewski 22.06.2015 - 07:25

Dzięki za miłe słowa 🙂

Odpowiedz
Mercy 21.06.2015 - 21:35

Banki wymagają, żeby dać umowę przedwstępną przy składaniu wniosku, a tam trzeba wpłacić zaliczkę, a co jak bank nie da mi kredytu? Zaliczka przepadnie. Jaka jest pewność, że dostanę kredyt??? Można wcześniej mieć przyznany kredyt, zanim podpiszę umowę przedwstępną???

Odpowiedz
Robert Wasilewski 22.06.2015 - 07:24

Zaliczka jest zwracana. Rozumiem, że chodziło o zadatek, który możesz stracić, jeżeli kredyt hipoteczny nie zostanie przyznany.
Szczerze? 15 lat doświadczenia nauczyło mnie, że tak naprawdę nigdy nie ma 100% pewności, że kredyt zostanie przyznany. Choć doświadczony doradca kredytowy z bardzo dużym prawdopodobieństwem jest w stanie określić szanse na kredyt.

Banki nie wymagają, żeby już na etapie składania wniosku wpłacać coś sprzedającemu, choć faktycznie większość wymaga dokumentu uwiarygodniającego transakcję i szczegóły kupowanej nieruchomości: umowę przedwstępną, deweloperską lub rezerwacyjną.

Porozmawiaj ze sprzedającym, żeby nie wpłacać zadatku lub staraj się wynegocjować, jak najniższą kwotę. Ewentualnie zamiast zadatku dogadaj się na zaliczkę, która podlega zwrotowi, jeżeli nie dojdzie do transakcji. Oczywiście, jeżeli sprzedający ma kilku chętnych na swoje mieszkanie może się nie zgodzić na taką propozycję.

Często też spotykałem klauzule w umowach przedwstępnych, że w przypadku kiedy bank nie przyzna kredytu hipotecznego, sprzedający zwraca zadatek. Dzięki temu sprzedający będzie miał pewność, że rezerwuje dla Ciebie mieszkanie i jak się rozmyślisz to tracisz zadatek, ale robi też mały ukłon w Twoją stronę, że jeżeli nie otrzymasz kredytu – zwróci Ci pieniądze.

Można też spróbować podzielić wpłacaną kwotę na zadatek (najlepiej, jak najmniejszy) i zaliczkę (która jest zwracana, jeżeli nie dojdzie do transakcji). Dzięki temu ograniczysz ewentualną stratę.

Dla własnego bezpieczeństwa:
zanim wpłaci się zadatek na mieszkanie czy dom, zanim podejmie się decyzję ile wpłacić, zawsze warto zadać sobie pytanie: co będzie, co się stanie, jeżeli kredyt hipoteczny nie zostanie przyznany.

Odpowiedz
Karolina 26.09.2017 - 16:13

Witam serdecznie.Mam pytanie odnośnie kredytu hipotecznego w Banku Millenium.W zeszły wtorek złożyliśmy tam wniosek kredytowy.Dzisiaj otrzymaliśmy informacje ze wniosek jest w analizie w centrali.Czy to oznacza ze przeszliśmy już te wstępne bramki? Czy teraz czeka już nas decyzja ostateczna czy dopiero wstępna? Naprawdę zielona jestem w tym temacie.i ile taki proces może treść? Mamy umowę rezerwacyjna podpisana do 15 października i zastanawiam się czy wyrobimy się do tego czasu? mamy również kredyt złożony w BZ WBK.w zeszły czwartek składaliśmy dzisiaj nas sprawdzali w Bik.dziekuje za odpowiedz

Odpowiedz

Pozostaw komentarz