Strona główna finansekredyt hipoteczny Wkład własny 2020

Wkład własny 2020

by Robert Wasilewski
4 komentarze
wkład własny 2020

Tym razem za dużo Wam nie będę pisał. Podam, jak aktualnie banki podchodzą do wymogu wkładu własnego. W czasie zamrożenia gospodarki w związku z koronawirusem banki mocno zaostrzyły kryteria przyznania kredytu hipotecznego. Powiem szczerze, że dużo gorzej to wygląda niż w przypadku kryzysu z roku 2008/2009. Dziś skupię się tylko kwestii wkładu własnego.

Dane dotyczące wkładu własnego w 2021 znajdziecie tutaj: Wkład własny 2021 [dopisano 30.01.2021]

Żebyście nie musieli szukać w różnych miejscach, w różnych bankach – poniżej gotowe zestawienie aktualnych wymagań banków. Oczywiście mówimy o kredycie hipotecznym na cel mieszkaniowy i udzielanym w PLN (walutowe w drugiej tabeli). Przy pożyczce hipotecznej czy kredycie konsolidacyjnym ograniczenia i rygory są wyższe.

BankWymagany wkład własny
Alior Bank10%
Bank Pocztowy20%
BNP Paribas20%
BOŚ Bank30%
Credit Agricole10%
ING30%
mBank10% – standardowo
30% – jeżeli masz już 2 kredyty hipoteczne i zaciągasz kolejny
40% – jeżeli masz już 3 kredyty hipoteczne i zaciągasz kolejny
Millennium10% – standardowo
20% – jeżeli kupujesz nieruchomość o wartości powyżej 750.000 w miastach: Białystok, Bydgoszcz, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Warszawa, Wrocław oraz Trójmiasto
20% – jeżeli kupujesz nieruchomość o wartości powyżej 500.000 w pozostałych miejscowościach
Pekao Bank Hipoteczny 20%
Pekao15% – jeżeli zarabiasz więcej niż 150% poziomu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce (wg GUS)
20% – jeżeli zarabiasz mniej niż 150% poziomu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce (wg GUS)
30% – jeżeli kupujesz dom lub kupujesz mieszkanie większe niż 80 mkw (bez względu ile zarabiasz)  
PKO BP20%
Santander Bank10% – dla osób, które posiadają rachunek w Santander Banku od minimum od 3 miesięcy i w każdym z 3 ostatnich miesięcy zasilali konto
20% – dla pozostałych osób

Teoretycznie Santander Bank może udzielić kredytu bez wkładu własnego, jeżeli dacie bankowi pod zabezpieczenie dodatkową nieruchomość i jeżeli kwota kredytu nie będzie przekraczała 70% wartości zabezpieczenia.

Kredyty walutowe

Cześć z Was zarabia za granicą, dlatego na koniec króciutko napiszę, jak wygląda wkład własny w 2020 roku przy kredytach walutowych.

BankWkład własny
Alior Bank20% – dla kredytów w Euro i GBP
30% – dla kredytów w USD
Pekao30% – dla kredytów walutowych udzielanych do 15 lat
40% – dla kredytów walutowych udzielanych na okres maksymalny (20 lat)

Szczegółowo o wkładzie własnym pisałem już wcześniej. Dużo przydatnych informacji i komentarzy znajdziecie w: wkład własny przy kredycie hipotecznym – komu wpłacać, kiedy, jak udokumentować wkład własny itd.

4.7/5 - (8 głosów)

Podobne wpisy

4 komentarze

Mateusz 16.06.2020 - 14:52

Dzień dobry,

Jak w tym momencie postrzegane przez banki są osoby z działalnością? Podobno działalność równa się odrzucenie wniosku nawet przy umowie typu b2b gdzie dochody są regularne.

Odpowiedz
Robert Wasilewski 16.06.2020 - 15:23

Witaj Mariuszu,
Różnie to wygląda w poszczególnych bankach. W niektórych właściwie nic się nie zmieniło.
Inne banki, jak np ING w ogóle nie bierze pod uwagę dochodów z tyt. prowadzenia działalności gospodarczej. Nawet prawnik czy lekarz prowadzący działalność nie ma szans.
Jeszcze inne banki (np. Alior, Millennium, Santander) wprowadziły grupy ryzyka dla niektórych branż i jeżeli firma prowadzi działalność w tej grupie, to niestety dochód nie będzie akceptowany. Najczęściej dotyczy to branż, które dotychczas najmocniej odczuły lockdown związany z koronawirusem: gastronomia, eventy/targi, transport, branża turystyczna, fryzjersko-kosmetyczna, a nawet częściowo budowlanka. Każdy bank indywidualnie określił sobie branże wysokiego ryzyka.

Przy działalności też jest inny problem. Nawet, jak bank akceptuje dochody z działalności, to często się zdarza, że w okresach lockdownu marzec/kwiecień firmy nie miały dochodów, a nawet nie miały żadnych przychodów. To może też mieć znaczenie przy udzielaniu kredytu – wówczas średnia dochodów spada, co ma przełożenie na zdolność kredytową.

Odpowiedz
Michał 22.07.2020 - 14:13

Zarabiam dobrze – ale odłożenie 30% wkładu własnego przy Nieruchomosci wartej 500tys to jest chyba trochę przegięcie 🙁

Odpowiedz
Paweł 22.12.2020 - 01:33

Wiadomo jakie będą, a może czy w ogóle będą jakieś zmiany na 2021? Ciekawe rzeczy się dzieją na rynku ostatnimi czasy… Pozdrawiam.

Odpowiedz

Pozostaw komentarz