Home finansekredyt hipoteczny Wkład własny – fakty i mity

Wkład własny – fakty i mity

by Robert Wasilewski
6 komentarzy
wkład własny a kredyt hipoteczny

Komu wpłaca się wkład własny?

Kiedy wpłacić wkład własny?

Wysokość wkładu własnego a cena kredytu hipotecznego.

Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź w nowym video, które załączam. Rozprawiam się z wieloma mitami i nieprawdziwymi informacjami na temat wkładu własnego przy kredycie hipotecznym. Dodatkowo starałem się w łatwy do zrozumienia sposób pokazać Wam na przykładach kilka istotnych zagadnień związanych z wkładem własnym. Zapraszam 🙂

W video jest bardzo zdawkowa informacja o zadatku i zaliczce, która nierozerwalnie wiąże się z wkładem własnym. Ponieważ właściwie jest tylko zajawka o tym, dlatego jeżeli chcecie również ten temat zgłębić to polecam ten wpis:

Zadatek, zaliczka – jak nie stracić

A teraz już zapraszam do obejrzenia video o wkładzie własnym.

O autorze:
Robert Wasilewski Ekspert Finansowy
Tel. +48 662 240 201
Bezpłatna pomoc w uzyskaniu kredytu hipotecznego. Zapraszam.
Ponad 20 lat doświadczenia, ponad 2.000 zadowolonych Klientów. Więcej…

4.7/5 - (17 głosów)

Podobne wpisy

6 komentarzy

Krzysiek 17.03.2024 - 15:33

Witam. A czy do wkładu własnego wlicza się takie środki jak na pokrycie prowizji dla biura nieruchomości i opłat notarialnych? Wyjdzie mi ponad 20000złczy ta kwota będzie wkładem własnym dla banku?

Odpowiedz
Robert Wasilewski 17.03.2024 - 20:23

Witaj Krzysiek,
Koszty okołotransakcyjne, takie jak prowizja dla biura nieruchomości, opłaty notarialne nie są wliczane do wkładu własnego. Jeżeli np. kupujesz mieszkanie za 500.000 to musisz posiadać wkład własny na poziomie 50.000 (jeżeli decydujesz się na ofertę z minimalnym wkładem 10%) lub 100.000 (jeżeli szukasz ofert z wkładem 20%) plus do tego dodatkowe środki na te inne opłaty.

Odpowiedz
Seba 29.06.2024 - 13:41

Cześć! Czy wkładem może być drugie mieszkanie zamiast gotówki? Pozdr Seba

Odpowiedz
Robert Wasilewski 29.06.2024 - 20:48

Witaj Sebastianie,
Praktycznie każdy bank wymaga wkładu własnego w postaci gotówki. Wyjątkiem jest Santander Bank, gdzie możesz dać drugie zabezpieczenie (nieruchomość) i wówczas nie będziesz musiał wkładać gotówki. Jest taka możliwość, jeżeli kredyt hipoteczny nie przekroczy 70% wartości zabezpieczenia (nieruchomości) – to taki standard. Choć w zależności od kwoty kredytu może być też nie więcej niż 60%.
Również pozdrawiam

Odpowiedz
Michał 08.02.2025 - 23:02

Bardzo ciekawy blog. Jakie są różnice w wymaganiach dotyczących wkładu własnego w różnych bankach? Czy bank może zażądać jakiegoś bardzo dużego wkładu własnego?

Odpowiedz
Robert Wasilewski 09.02.2025 - 17:57

Witaj Michale,
Upraszczając mogę powiedzieć, że banki dzielą się na takie, które wymagają minimum 10% wkładu własnego (większość banków) oraz takie, które wymagają 20% (np. ING czy BNP Paribas). To tak ogólnie mówiąc, ale mniej więcej odzwierciedla to reala rynku.

Są jednak sytuacje, w których bank może zażądać większego wkładu własnego. Np. Pekao w przypadku zakupu domu wymaga 20% wkładu własnego, pomimo, że przy mieszkaniach tylko 10%. Ten sam Pekao w przypadku np. kredytu walutowego może wymagać nawet 40% wkładu własnego.
Czasami banki mogą też zażądać większego wkładu własnego niż standardowo wymagają, kiedy zabezpieczeniem jest działka budowlana, jakaś nietypowa czy droga nieruchomość itp.

Odpowiedz

Napisz komentarz