Strona główna inne Zmiany 2016: kredyty i blog

Zmiany 2016: kredyty i blog

by Robert Wasilewski
15 komentarzy

Długo nie pisałem, półtora miesiąca, za co Was przepraszam. Nie pisałem postów na blogu, ale na bieżąco odpowiadałem na Wasze komentarze i maile (a trochę się tego uzbierało w tym czasie). Ponoć tylko winny się tłumaczy… 😉 ale ja również poczuwam się do tego obowiązku, ze względu na szacunek do Was, czytelników HipotecznyBlog.

Zmiany, zmiany, zmiany…

Takich zmian na rynku kredytów hipotecznych nie widziałem już dawno. Śmiem twierdzić, że ostatnie wydarzenia związane z kredytami hipotecznymi są porównywalne do tego, co się działo na początku 2009 roku, kiedy banki wystraszone kryzysem finansowym totalnie zmieniły politykę kredytową. Oczywiście teraz nie są aż tak drastyczne, ale musiałem przyswoić sobie nowe oferty kredytowe (niestety gorsze), zapoznać się z nowymi kalkulatorami kredytowymi (część z nich już bardziej rygorystycznie liczy zdolność kredytową), zapamiętać nowe poziomy minimalnego wkładu własnego (na szczęście nie jest źle) itd. To jeżeli chodzi o zmiany dotyczące kredytów hipotecznych. Za chwilę napiszę o tym więcej.

Inne zmiany to mój blog kredytowy. I od tego zacznę. Być może część z Was zauważyła – bloggera zamieniłem na wordpressa. Będę miał więcej możliwości i Wy tym samym również. Blog jest bardziej przejrzysty (mam nadzieję, że dla Was też) i łatwiej odnaleźć interesujące informacje o kredytach hipotecznych.

Kalkulatory kredytowe

Teraz jednym klikiem będziecie mogli ściągnąć sobie kalkulator kredytowy. Możecie to wypróbować w poście: Kredyt hipoteczny ING, tam podlinkowany jest kalkulator kredytowy, który dla Was przygotowałem. Jeden klik i symulacje możecie robić sami. A propos kredytu w ING – do 11 lutego nie ma ograniczeń wiekowych!!! Pozostałe warunki, dokładnie takie, jak opisałem w tamtym poście. Takich kalkulatorów kredytowych będę starał się przygotowywać więcej.

Komentarze na blogu i wygląd

Niestety przenosząc bloga z blogerra na wordpressa nie jest tak, że wszystko przenosi się idealnie 1 do 1. Trochę tekstów się „rozjechało” graficznie, ale poprawiłem. Jeżeli zauważycie gdzieś błąd, przesunięcie lub urwanie zdania w połowie i przeniesienie do nowego akapitu – dajcie proszę znać. Staram się, jak mogę, żeby wszystko wychwycić. Ale jak na pewno wiecie, najtrudniej znaleźć błędy we własnych tekstach :).

Na szczęście przeniosły się prawie wszystkie komentarze. Dosłownie tylko kilka „uciekło” na prawie 450 komentarzy na blogu. Cieszę się z dwóch powodów. Po pierwsze – bo nowe osoby zobaczą, że blog funkcjonuje i jest „żywy” – coś się dzieje, pytacie odpowiadam, czasami piszecie miłe słowa lub za coś dziękujecie. Moje „ego” z tego powodu się cieszy. Nie jestem chyba wyjątkiem, bo każdemu kto pisze bloga zależy na tym, żeby była interakcja z czytelnikami.

Po drugie – bardziej jednak cieszy mnie to, że w komentarzach poruszyliście wiele tematów, zadaliście dużo pytań, na które udzieliłem odpowiedzi. I to tak naprawdę uzupełniła moje teksty o przydatną i pożyteczną wiedzę – Wasze pytania, które są ciekawe, czasami bardzo szczegółowe i które pomogą innym uzyskać informacje o kredytach. Bardzo by mnie zasmuciło, gdyby nie udało się tych komentarzy przekopiować na nową wersję bloga. Na szczęście się udało, ale idealnie nie jest. Nie udało się przenieść zdjęć Waszych awatarów, w tym również mojego.

Moje odpowiedzi na Wasze pytania z poprzedniej wersji bloga są bez fotki. Moje zdjęcie z profilu bloggera nie przeniosło się, ale to na pewno ja :). Przy okazji może ktoś wie, czy jest na to jakiś sposób, będę wdzięczny… Dopiero w nowych komentarzach, już z poziomu wordpressa widać moje zdjęcie.

komentarze blog

Z googla (bloggera) przeniosłem zabezpieczenie antyspamowe. Dodając komentarz musicie zaznaczyć okienko, żeby pojawił się zielony ptaszek. Uważam, że jest to dużo łatwiejsze, niż inne zabezpieczenia captcha wyświetlające dziwne litery, które z trudem można odczytać.

captcha

W starszych przeglądarkach możecie jednak „ptaszka” nie zobaczyć co może Wam utrudnić skomentowanie postu (aktualizacja przeglądarki zawsze rozwiąże problem).

Kredyty hipoteczne 2016

Jeżeli chodzi o kredyty hipoteczne 2016 rok zaczął się od podwyżek marż. Właściwie to już w grudniu część banków podniosła oprocentowanie kredytów hipotecznych. A jeszcze kilka miesięcy temu było tak fajnie… Poniżej kilka przykładów:

Bank

Obecne marże

Kilka miesięcy temu…

Pekao 2,09% – 2,29% 1,45% – 1,75%
Eurobank 1,99% –  2,22% 1,55%
mBank 1,4% – 2,25% 1,8% – 2,65%
Alior Bank od 1,99% od 2,39%

Kolejne zmiany dotyczą zdolności kredytowej. Wyższa marża kredytu to większa rata, a co za tym idzie kredytobiorca musi wykazać się większymi dochodami. Tak więc już podwyższenie oprocentowania kredytu hipotecznego powoduje, że przy tych samych zarobkach uzyskami mniejszy kredyt. Niestety z nowym rokiem kilka banków dodatkowo zmieniło kalkulatory kredytowe, zwiększając koszty utrzymania osób w rodzinie. To dodatkowo obniży nam zdolność kredytową i to o dużo więcej niż podwyżka marż. Wśród banków, które zaostrzyły wymogi związane ze zdolnością kredytową jest na przykład Pekao, którego oferta w ostatnich miesiącach była naprawdę dobra.

Wkład własny 10%

Teraz trochę dobrych wiadomości. Mówiło się ostatnio, że wkład własny od 2016 roku wzrośnie z 10 do 15%. Jednak jest spora grupa banków, które na razie udzielają kredytów hipotecznych do 90% wartości nieruchomości. Są to: Alior Bank, BZ WBK, Deutsche Bank, Getin Noble Bank, mBank, Pekao, PKO BP i Raiffeisen Bank.

Oceń ten post

Podobne wpisy

15 komentarzy

Artur 25.01.2016 - 11:05

Fantastycznie jest widzieć, że Twój blog się rozwija 🙂 Mam nadzieję, że już niedługo wszystkie usterki zostaną naprawione i będziemy mogli się cieszyć nowym, lepszym blogiem. Co do zabezpieczenia antyspamowego, bardzo dobry pomysł z tym nowym zabezpieczeniem, bo szczerze mówiąc ciężko mi odczytywać niektóre kody Captcha 😉

Odpowiedz
Megg 26.01.2016 - 08:00

Jeszcze chyba Eurobank udziela kredytów dla wkładu 10%, czytałam ostatnio.

Odpowiedz
Robert Wasilewski 26.01.2016 - 08:54

Niestety, Eurobank udzieli kredytu hipotecznego tylko do 85% wartości nieruchomości. Fakt, Eurobank jako pierwszy zadeklarował (jeszcze w ubiegłym roku), że będzie wymagał wkładu własnego 10%, ale równie szybko się z tego wycofał w tym roku 🙂

Odpowiedz
Agnieszka 26.01.2016 - 12:48

CYT:”A propos kredytu w ING – do 11 lutego nie ma ograniczeń wiekowych!!!” Promocja jest od 11 STYCZNIA 2016 !!!!

Odpowiedz
Robert Wasilewski 26.01.2016 - 14:53

Dokładnie Agnieszko :). Czasu jest jednak niewiele. Rejestracja do 5.02, wniosek musi być w centrali banku do 19.02, a umowę kredytową musimy zdążyć podpisać do 21.03.2016. Promocja nazywa się: ,,Noworoczna Wyprzedaż Kredytów Hipotecznych”

Odpowiedz
Martyna 03.02.2016 - 09:54

Witaj Robert. Czy mógłbyś zrobic post w stylu „jak można się zabezpieczyć przed różnymi bankowymi kruczkami i co to moga byc za kruczki”
Np. Czytałam ostatnio artykuł o tym że wibor jest tak niski że nie ma szans żeby w najbliższych latach znacząco nie wzrosnął. A jego wskaźnik może przybierać różne wartości.. Czy można się jakoś uchronić przed tym żeby z mojej raty nagle z 1000 zł nie zrobił się 2000zł ?

Odpowiedz
Robert Wasilewski 03.02.2016 - 10:29

Witaj Martyno,
Bardzo ciekawy temat zaproponowałaś, dziękuję. Postaram się przygotować coś o kruczkach w umowach kredytowych i pułapkach związanych z kredytami hipotecznymi.
Co do Wiboru, faktycznie jest na historycznie niskich poziomach. Robiłem już analizę na ten temat: Rata kredytu hipotecznego – wzrost to kwestia czasu.

Odpowiedz
Paulina 29.02.2016 - 09:04

Witaj czy mółbys polecić jakiegoś doradcę z Trójmiasta ?
I ile kosztuje mniej więcej skorzystanie z pomocy takiego doradcy ?

Odpowiedz
kredyty hipoteczne 16.05.2016 - 12:38

Dużo zmian było w 2016 w kredytach hipotecznych, ale chyba już wszystko wróciło do normy i nie wygląda do źle. Trochę drożej, ale lepiej niż na początku roku i gorzej jest trochę liczona zdolność kredytowa…

Odpowiedz
Oliwia 05.10.2016 - 12:03

Fajnie gdybyś więcej pisał o kupowaniu mieszkania. Co sprawdzać, jak się do tego zabrać, jak negocjować itp. itd. Myślę, że twojego bloga czyta dużo młodszych osób, takich jak ja, które dopiero kupią swoje pierwsze M i nie mają o tym pojęcia. Super blog :))) pozdrawiam :)))) Oliwia

Odpowiedz
Robert Wasilewski 10.10.2016 - 08:54

Dziękuję Oliwio za Twoje cenne uwagi, również pozdrawiam 🙂

Odpowiedz
Katarzyna 12.05.2017 - 15:52

A ja chciałabym zdobyć trochę więcej wiedzy z podobnego zakresu. Interesują mnie kredyty konsolidacyjne, nie wiem są opłacalne i co się z nimi wiąże. Możecie mi polecić jakiś dobry artykuł albo doradców, chciałabym uzyskac szczegolowe informacje? Pozdrawiam

Odpowiedz
Mariusz Kukowski 28.06.2017 - 14:34

Bardzo dobry artykuł Panie Robercie. Zmiany które zaczęły być wprowadzane w 2016 do ofert kredytów hipotecznych w tym roku zostały jeszcze zaktualizowane i banki cały czas zmieniają swoje oferty – dlatego tak jak Pan wspomniał, warto skorzystać z porównywarki/kalkulatora kredytowego i zebrać oferty od jak największej ilości banków. Są jeszcze banki w 2017 roku którym wystarcza 10% wkładu własnego – ale trzeba to sprawdzić, bo za mniejszy mogą być doliczane opłaty.

Odpowiedz
Madzia 28.07.2017 - 16:40

Można zwariować, bez przerwy jakieś zmiany w tych kredytach. Można się nieźle pogubić.

Odpowiedz
Paweł Jarczak 28.05.2021 - 12:57

Trafne spostrzeżenie z porównaniem zmian z tymi z 2009 roku. Zmiany są rzeczywiście mocno zauważalne. Zdolność kredytowa niestety poszła w dół, co będzie miało swoje skutki. Podoba mi się pomysł z zastosowaniem kalkulatora kredytowego, co pozwoli nam na większy research.

Odpowiedz

Pozostaw komentarz